סוגיית הניתוחים והטיפולים הקוסמטיים בקרב בני נוער מורכבת מכפי שנהוג לחשוב והיא מושפעת משורה ארוכה של שיקולים. במאמר הבא נציג את עיקרי הדברים ונסביר למה כדאי להתייחס לפני שמקבלים החלטה

ניתוחים פלסטיים הם כיום אמצעי מקובל לשנות את המראה החיצוני. בעזרת שינוי של המראה החיצוני ניתן לשפר את תחושת הביטחון, הדימוי העצמי ומערכת היחסים החברתית. כתוצאה מכך, אין פלא שגברים ונשים בגילאים שונים מתעניינים באפשרות של ניתוח מן הסוג הזה ובודקים מה התזמון המושלם כדי לבצע אותו. יתרה על כך, בשנים האחרונות נרשם ביקוש גבוה לניתוחים בקרב בני נוער בגיל ההתבגרות.

השאלה המתבקשת היא האם הניתוחים מומלצים בגיל ההתבגרות ומי מוסמך להסביר עליהם. בשביל לקבל תשובה צריך לבחון שורה ארוכה של שיקולים ולהיכנס לעובי הקורה גם מבחינה רפואית. בנוסף, צריך לבחון כל מקרה לגופו כי אחרת עלול להיווצר מצב שבו ההליך הקוסמטי מסכן את המנותח וגורר נזקים בלתי הפיכים.

הגיל שמותר להתחיל – תלוי בניתוח

באופן עקרוני, רוב אנשי המקצוע מסכימים שמותר לבצע ניתוחי אוזניים כבר מגיל 6. הסיבה לכך היא שמדובר בניתוחים לא מורכבים ולא מסובכים שאינם מזוהים עם גורמי סיכון ספציפיים. לשם השוואה, כמעט כל שאר הניתוחים רלוונטיים עבור בני נוער רק בגילאים מבוגרים יותר. הדוגמא הכי טובה לכך היא ניתוחי אף שאותם מומלץ לבצע מגיל 16 ומעלה, הגדלת והקטנת חזה מגיל 18 וגם שאיבת שומן.

הגיל שבו מותר להתחיל מבחינה עקרונית לבצע ניתוחים פלסטיים תלוי גם ברקע הבריאותי של המנותחים. כמו כן, צריך לבחון את אופי הניתוח ואת ההכנות שהוא דורש. במידה ומדובר בהסרת משקפיים בלייזר שאינו נחשב הליך קוסמטי ולרוב מוגדר בתור התערבות רפואית, הגיל שמותר להתחיל הוא 18-19 וזאת בגלל שממתינים עד שהמספר בעין יתייצב.

שיקולים טרם קבלת החלטה

כפי שאפשר לראות, הנושא של ניתוחים פלסטיים בקרב צעירים ובני נוער מורכב מכפי שנהוג לחשוב. צריך לבחון כל מקרה לגופו ויש להתייחס בעיקר לשיקולים הבאים טרם קבלת החלטה:

א. הרדמה כללית – יש ניתוחים שכרוכים בהרדמה כללית. לעיתים ההרדמה מסוכנת יותר מהניתוח עצמו ומשפיע על יכולת ההתאוששות. במידה ומתכננים לעבור ניתוח שכרוך בהרדמה כללית, חשוב לבדוק את ההשפעה הצפויה על המטופל ולהתייעץ עם אנשי מקצוע.

ב. החלמה – תקופת ההחלמה גם היא קריטית בכל הנוגע לביצוע ניתוחים פלסטיים בקרב צעירים ובני נוער. ככל שתקופת ההחלמה ארוכה יותר, כך סביר להניח שאותם בני נוער לא יצליחו לחזור לשגרה. זו גם הופכת להיות סוגיה קריטית במידה ומחליטים לעבור את הניתוח בתקופות רגישות של הלימודים בבית הספר, בהכנה לבגרויות, בחופשה שלפני הגיוס וכן הלאה.

ג. מחירים – בניגוד למה שנהוג לחשוב, העלויות של ניתוחים פלסטיים אצל ילדים ובני נוער לא אמורות להיות קשורות לגיל שלהם. קיצור אוזניים יעלה 10-14 אלף ש"ח, הקטנת חזה תעלה 20-24 אלף ש"ח ותיקון אי-סימטריה בחזה תעלה 16-24 אלף ש"ח אצל בנות ברוב הגילאים. את נושא המחיר ניתן גם כן לבדוק באמצעות השוואה בין מכוני הקוסמטיקה והתייעצות עם אנשי מקצוע.

באופן עקרוני, החשיבות של התייעצות עם אנשי מקצוע היא חלק בלתי נפרד ממערכת השיקולים שמלווה את ההחלטה סביב ניתוחים פלסטיים בקרב בני נוער וצעירים בגיל ההתבגרות. ללא התייעצות עם אנשי מקצוע אי אפשר לבחון כל מקרה לגופו וקשה להגיע להחלטה מושכלת. את אנשי המקצוע רצוי לערב בשלב מוקדם ועל סמך המלצות ממטופלים קודמים.