תחום האורלוגיה – מה הוא כולל?

תחום האורולוגיה מתמקד בכל הקשור אל אבחון וטיפול רפואי במערכת השתן של הגברים והנשים וכן באבחון וטיפול במערכת המין של הגברים. פעמים רבות גברים ונשים אינם יודעים מיהו אותו המומחה אליו הם צריכים לפנות במסגרת הבעיה אותה הם חווים. במאמר זה החלטנו להביא בפניכם "על קצה המזלג" את כרטיס הביקור האינטרנטי של תחום האורולוגיה.

 

אורולוגיית גברים לעומת נשים

מערכת השתן כוללת שתי בלוטות. בלטות אלו ממוקמות מעל שתי הכליות ותפקידן הוא לייצר ולהפריש שתן דרך השופכנים ולמשם לכיס השתן עד ריקונו אל מחוץ הגוף על ידי השופכה. אצל גברים השופכה תמיד עוברת דרך הפרוסטטה (בלוטת הערמונית) אל סוגר השתן ומשם לאורך הפין עד לעטרה ומשם ריקון השתן נעשה בפי השופכה. אצל נשים התהליך קצר יותר שכן השופכה עוברת דרך הסוגר ונפתחת בתקרת הנרתיק. כאן חשוב לציין שרופא אורלוג מטפל גם בכל הקשור אל מערכת הרבייה של הגברים, דבר שכולל את האשכים, יותרת האשך, צינור הזרע ונוזל הזרע. לעומת זאת, הרופא המומחה המטפל בכל הקשור אל מערכת הרבייה של הנשים הוא רופא נשים.

 

תחום האורולוגיה – בעיות שונות ופתרונן

האורולוגים מאבחנים ומטפלים בסוגים שונים של סרטן, כמו למשל סרטן השופכה, הערמונית, האשכים, השופכנים ואבני הכליה, שלפוחית השתן וסרטן הכליה, אך לא רק. אורולוגים מטפלים גם במחלות שפירות, כמו למשל מחלות של אבנים בדרכי השתן,  זיהומים בכליות ובדרכי השתן, כל מיני הפרעות בהתרקנות  השתן ובעיות של דלף שתן. כמו כן מומחים בתחום האורולוגיה מטפלים במצבים טראומתיים בהם נפגעו חלק מהמערכות בתאונות שונות, בעיות של פוריות הגבר ומומים שונים בילדים ובוגרים.

 

טכנולוגיה חדשנית בתחום האורולוגיה

אם בעבר רוב הניתוחים בתחום האורולוגיה כללו ניתוחים פתוחים, נכון להיום יש אורולוגים שמומחים בתחום האנדו אורלוגיה. כלומר, בשיטת המיוחדת של ניתוחים זעיר פולשניים שעיקרם מינימום חתכים ומינימום טראומה לגוף. ניתוחים בשיטה זו מערבים חתכים קטנים בגוף דרכם מחדירים מכשור עדין וסיבים אופטיים המעבירים תמונה מדויקת של פנים הגוף. נכון להיום יש רופאים שמחדירים את המכשור באמצעות חתכים בבטן בשיטה הנקראית לפרוסקופיה ואילו רופאים אחרים מחליטים להחדיר את המכשור ישירות לתוך כיס השתן, השופכה והכליה בתהליך שנקרא אנדוסקופיה.  המטרה כאן מלבד מזעור הטראומה לגוף היא החלמה מהירה יותר ומינימום סיבוכים (שאופייניים עיקר ניתוחים פתוחים).

 

לסיכום, בעשור האחרון הרפואה מתקדמת בצעדי ענק, דבר שכולל גם את תחום האורולוגיה בישראל. אם בעבר מספר הרופאים העוסקים בתחום במדינת ישראל היה מועט והניתוחים היו פתוחים, כיום ישנם אורלוגים רבים בישראל וכל אחד יכול לבחור את אותו אורלוג מומחה בעל ניסיון רב בתחום בו הוא חווה בעיה. בהצלחה!