רפואת שיניים הוליסטית – מהי והאם ריפוי שיניים טבעי עובד?

בשנים האחרונות חודר לחדר ההמתנה של מרפאת שיניים קונבנציונלית מושג נוסף, שלא היה מוכר עד כה – "רפואת שיניים הוליסטית". למעשה, מדובר במגוון רחב של שיטות הוליסטיות, חלקן בנות אלפי שנים, שיכולות להקל על בעיות שיניים רבות. האם ריפוי שיניים טבעי עובד? ננסה לענות על השאלה הזו כאן.

מהי בעצם רפואת שיניים הוליסטית?

רפואת השיניים ההוליסטית מאמינה שצריך להסתכל על מצב הפה והשיניים מעבר לנוסחאות המקובלות של מרפאת שיניים והרופא שבראשה. מי שתומך בגישה מאמין שהשיניים משקפות למעשה את המצב הבריאותי הכללי ושיש להשתמש בחומרים טבעיים ככל האפשר כדי לשפר את המצב – הן את מצב השיניים והן את מצב הגוף באופן כללי.

לפי התומכים ברפואת שיניים הוליסטית, החרדות המלוות את הביקור במרפאת השיניים מקבלות פתרון הוליסטי, באמצעות שיטות רבות שמגיעות בעיקר מרפואות המזרח, בין היתר דיקור סיני, צמחי מרפא, רפואה סינית, תזונה הוליסטית ועוד.

העקרונות של רפואת שיניים הוליסטית – מהרגלי אכילה ועד למכשור טבעי

לכל מרפאת שיניים יש קווים מנחים, בדרך כלל לפי הסטנדרטים הקונבנציונליים של רפואת שיניים היום. הרפואה ההוליסטית מוסיפה כמה אלמנטים נוספים ויוצרת קווים מנחים קצת אחרים. הנה כמה מהם:

התבססות על אורח חיים בריא

כאמור, התומכים ברפואת שיניים הוליסטית מאמינים שמצב השיניים משקף את מצב הבריאות הכללי בגוף. לכן, כדי ליצור תהליך של ריפוי, צריך לשקם את הגוף כולו. תזונה נכונה המבוססת על מזונות מלאים ובריאים, ויטמינים ומינרליים ומזונות מומלצים לפי הרפואה הסינית, לצד הימנעות ממזונות שומניים, מתוקים ותעשייתיים – עוזרת לגוף להשתקם. התזונה הזו היא חיונית לסילוק חיידקים ולשיקום בריאות הפה.

שימוש בחומרים טבעיים – ללא כספית או פלואוריד

לפי רפואת השיניים ההוליסטית עדיף להשתמש כמה שיותר בחומרים טבעיים, לכן מרפאת שיניים שהולכת לפי קווים מנחים אלו לא עושה שימוש בחומרים כמו כספית, המשמשים להכנת סתימות כסף או פלואוריד.

חשוב לציין שזוהי בחירה שמעוררת מחלוקות בקרב רופאים מכאן ומכאן ולכן מדובר בעצם בעניין של תפיסת עולם והחלטה לדבוק בסוג מסוים של רפואת שיניים. עם זאת, במקרים רבים רופאי שיניים הוליסטיים שאבחנו מצב בו אין ברירה אלא להשתמש בתרופות ובחומרים לא טבעיים – ימליצו למטופל לעשות זאת וישלחו אותו לטיפול קונבנציונלי.

הימנעות מטיפולי שורש

אחד העקרונות המובילים של מרפאת שיניים בסגנון הוליסטי הוא השיקול השונה בכל הקשור לטיפולי שורש. הרפואה ההוליסטית משתדלת להימנע מטיפולי שורש מתוך הנחת היסוד שעדיף שלא להתערב ולהכניס לחלל הפה מרכיבים חיצוניים, העשויים מחומרים לא טבעיים.

למרות שמדובר בצעד שנראה לכל מי שעבר טיפול שורש קונבנציונלי כצעד דרסטי, ברוב המקרים ניתן לשלב בין העקרונות האלו לעקרונות של רפואת השיניים הקונבנציונלית ולמצוא את האיזון הנכון – וזה שייצור את תהליך הטיפול האישי הטוב ביותר עבור כל מטופל.

לא בטוחים איזו רפואת שיניים מתאימה לכם? בקרו באתר http://www.binat-dental.co.il