ניתוח קיצר קיבה הוא השם הגנרי שניתן לסוגים שונים של ניתוחים בריאטריים. אם בעבר, אנשים נאלצו להתמודד עם משקל עודף שהוביל לתחלואה ורמת סיכון גבוהה, כיום כל אדם שמוגדר כלוקה בהשמנת יתר או השמנת יתר חולנית יכול לעבור ניתוח קיצור קיבה שיעזור לו להרזות במהירות מסות גדולות של משקל ולהיפטר מרוב הבעיות הרפואיות.

מי המועמדים?

ניתוח בריאטרי אינו הפתרון עבור כל אדם בעל עודף משקל. חשוב לקחת בחשבון שהדרך הטבעית של דיאטה מבוקרת ופעילות גופנית היא תמיד הדרך המועדפת, אך כאשר אדם סובל מעודף משקל משמעותי והוא אינו מצליח להרזות או שמא נדרש ממנו להרזות במהירות וזאת משום מצב רפואי, הרופאים ממליצים על ניתוח בריאטרי. נכון להיום יש קבוצה שלמה של ניתוחים המשתייכים אל משפחת הניתוחים הבריאטריים ותמיד יש לוודא שאותו רופא כירורג המבצע את הניתוח מומחה בסוג זה או אחר של ניתוח קיצור קיבה. ניתוחים בריאטריים מיועדים לאנשים שה- BMI שלהם הוא בין 35 (באם מדובר על אדם שסובל מבעיה רפואית) ו-40 ומעלה באם מדובר על אדם שמן ללא בעיות רפואיות דחופות.

ניתוחים בריאטריים – סוגים שונים

נכון להיום יש כל מיני סוגי ניתוחים בריאטריים והניתוח תמיד יותאם למצב הבריאותי של המטופל, להיסטוריה הרפואית שלו, לניתוחים קודמים אותם הוא עבר ולכמות הקילוגרמים אותם הוא מעוניין להשיל. הניתוחים הבריאטריים כוללים את הניתוחים הבאים:

טבעת מתכווננת – מכונה בפי רבים ניתוח טבעת. בניתוח לפרוסקופי זה מוחדרת טבעת לקיבה. מתקינים את הטבעת בחלק העליון של הקיבה ועל ידי כך מחלקים למעשה את הקיבה לשני חלקים. מדי תקופה מנפחים את הבלון ועל ידי כך מגבילים את נפח הקיבה יותר ויותר. היתרון המרכזי של ניתוח זה בהשוואה אל כל יתר הניתוחים האחרים הוא שהוא הפיך.

ניתוח שרוול – ניתוח זה מכונה על ידי רבים ניתוח קיצור קיבה. נכון להיום מבצעים אותו בשיטה הלפרוסקופית אך במקרים מסויימים ניתן לבצע אותו גם בשיטה הפתוחה. בניתוח זה מסירים את רוב הקיפה ומותירים ממנה רק חלק קטן בצורת שרוול. ניתוח זה מתאים לאנשים בעלי BMI 40 ויותר. ניתוח זה יעיל ביותר להורדה במשקל ואחוזי ההצלחה שלו גבוהים מאוד. זוהי הסיבה שרבים בוחרים בו. ניתוחים נוספים הם ניתוחי מעקף קיבה בשיטת האומגה לופ ובשיטת ה- ROUX וניתוח מעקף תריסריון.

לסיכום, ניתוח קיצור קיבה הוא ניתוח שמעניק לכל אדם שסובל מעודף משקל משמעותי את האפשרות להרזות ולשנות את איכות חייו לטובה. בהצלחה.