ישנם רבים שמאמינים באמת ובתמים שמיד לאחר היציאה מחדר הניתוח ניתן יהיה ליהנות מתוצאות הניתוח הפלסטי שעברו, אולם הם מגלים שתהליך ההחלמה אינו מהיר כל כך ולמעשה יכול להימשך אף שבועות אחדים.

בדיוק כמו כל ניתוח אחר, גם ניתוח פלסטי דורש פרק זמן מסוים להחלמה שבו הגוף מתרגל למצב החדש שלו. במהלך שלב ההחלמה מומלץ לנוח ככל האפשר, לצרוך די נוזלים, לזכור ליטול את משככי הכאבים, להימנע ככל האפשר מפעילות מאומצת ופשוט לתת לגוף ולכוח הריפוי שלו לעשות את שלהם.

כמה זמן נמשכת תקופת ההחלמה?

באופן עקרוני כל ניתוח כרוך בתקופת החלמה באורך שונה. כך למשל ניתוח מתיחת בטן יגרור תקופת החלמה של שישה שבועות שבמהלכם יהיה מומלץ להימנע מפעילות ספורטיבית מאומצת אך לעבודה ניתן יהיה לחזור כבר לאחר שבועיים מיום הניתוח (אחרי ניתוח קל (mini) ניתן לחזור כבר לאחר חמישה ימים בלבד). עם זאת, לאחר ניתוח מתיחת פנים יהיה צורך לחזור להוצאת התפרים לאחר שבוע אחד ולפעילות ספורטיבית לרוב ניתן יהיה לחזור כבר לאחר שבועיים או שלושה לכל היותר.

משך תקופת ההחלמה משתנה בין מנותח אחד למנותח אחר ותלוי בגילו, בסוג הניתוח, בהיקף שלו, בטכניקה הניתוחית, ביכולת של הגוף שלו לחדש את הרקמות הפגועות, במיומנות של המנתח ועוד.

החשיבות של ההקשבה

לפני כל ניתוח פלסטי חלה על המנתח האחריות להעביר את כל המידע הרלוונטי לגבי הניתוח למנותח. בין היתר עליו לספק למנותח מידע על התוצאות הצפויות של הניתוח, על האלטרנטיבות השונות שעומדות בפניו, על הסיבוכים האפשריים ועל התסמינים שצריכים לעורר בו חשד במידה והם מופיעים. חשוב מאוד להקשיב למנתח על מנת להיות ערים למהלך ההחלמה הצפוי של הגוף.

ודאו היטב כי הבנתם את שנאמר לכם לפני הניתוח לגבי תקופת ההחלמה והקפידו למלא אחר ההוראות באופן מדויק. ככל שתקפידו להישמע להוראות המנתח באופן מוצלח וקפדני יותר, כך תוכלו ליהנות מהמראה החדש והנפלא שלכם בשלב מוקדם יותר.

לא להיכנס לפניקה

הדבר החשוב ביותר שיש להקפיד עליו במהלך תקופת ההחלמה הוא לא להיכנס לפאניקה. בדרך כלל עד שהגוף מקבל את המראה החדש שלו חולפים כמה ימים לכל הפחות. האזור המנותח לרוב יהיה נפוח במידה זו או אחרת וכן עלולים להופיע שינויים בגוון הצבע של העור.

במידה והניתוח הצליח, גוון העור יחזור להיות גוון טבעי במהלך הזמן והנפיחות גם היא צפויה לרדת באופן הדרגתי. היו סבלניים, הניחו לגוף שלכם להחלים וסייעו לו בכך שתימנעו מלאמץ אותו. בדיוק כמו שאחרי מחלה ממושכת נהוג להמליץ לחולים לחזור לפעילות שגרתית באופן הדרגתי, כך הם פני הדברים בכל הקשור לניתוחים פלסטיים. נשמו עמוק, מלאו את עצמכם באנרגיות חיוביות וקבלו את השינוי באהבה.