בעוד שבעבר פנו מעטים לאפשרות של ניתוח פלסטי, הרי שכיום יותר ויותר גברים, נשים וגם בני נוער בוחרים לעבור ניתוחים פלסטיים, כמו ניתוחי אף, ניתוח הגדלת או הקטנת חזה, ניתוחי הקטנת אוזניים, מתיחת בטן, הרמת פנים ועוד. לצד יתרונותיהם הרבים של ניתוחים אלה ויכולתם לשפר את המראה החיצוני באופן משמעותי ואף לגרום לתחושה עצמית נוחה וטובה יותר, חשוב לדעת שהם עשויים להיות מלווים בתופעות לוואי שונות וישנם כמה סיכונים שכדאי לקחת בחשבון לפני שמבצעים אותם.

הסיכונים ותופעות לוואי של הניתוחים הפלסטיים

הרפואה המתקדמת בתחום הניתוחים הפלסטיים, הרופאים המקצועיים בעלי הניסיון, שמתמחים בכך, וגם החידושים הרבים שלוקחים חלק בניתוחים אלה, עוזרים להקטין את הסיכונים העשויים להיות נלווים לניתוחים הפלסטיים וגם את תופעות הלוואי, שבחלקן נחשבות לשכיחות יחסית. ובכל זאת, חשוב לקחת בחשבון את הסיכונים האפשריים לפני שעוברים את הניתוח.

אחת הסכנות בניתוחים הפלסטיים, ובדומה לניתוחים אחרים, להליכים כירורגיים פולשניים, הוא הדימום. דימום שיכול להופיע לאחר הניתוח, יכול להיות קל – אולם יכול גם להתפתח לסיבוך רציני יותר, כמו דלקות, זיהומים ואפילו נמק. תופעה נוספת שיכולה גם היא להופיע אחרי ניתוחים פלסטיים, הן הצלקות. מדובר בתופעה שכיחה מאד, שחשוב לקחת בחשבון לפני שעוברים את הניתוח. הפצע שבמקום הניתוח אמור להתרפא מיד לאחריו, אולם במקרים מסוימים עשויה להיווצר במקום רקמה גרנולית, המותירה אחריה צלקת שאיננה נעלמת. מסיבה זו, בוחרים רופאים מנתחים רבים לבצע את החתך במקומות שאינם נראים לעיין, במקומות חבויים יותר.

נזק עצבי במקום הוא סיכון נוסף, אם כי נדיר מאד. הוא יכול להיות מלווה בעקצוץ במקום שבו בוצע הניתוח הפלסטי, בחולשה או בחוסר תחושה. במרבית המקרים תופעות אלו חולפות מעצמן בתוך שנה, אולם במקרים מסוימים יש צורך בניתוח שיקומי כדי לטפל בעצב שנפגע. חשוב לקחת בחשבון גם את הסיכונים הקשורים להרדמה, הנדרשת לפני הניתוח. גם כאן מדובר בתופעות נדירות מאד, היכולות לבוא לידי ביטוי בבחילות ובכאבי גרון. בריאותו התקינה של המטופל ומידת מקצועיותו של המנתח והמרדים יכולים לצמצם תופעות אלו ולאפשר למנותח לעבור את ההרדמה בשלום.

חשוב וכדאי לדעת לפני שעוברים ניתוח פלסטי

טווח המחירים של הניתוחים הפלסטיים הוא רחב מאד ומושפע מפרמטרים שונים: הרופא המבצע את ההליך וסוג ומידת מורכבותו של הניתוח. במקרים כאלה מומלץ שלא לחסוך בעלויות ולפנות אך ורק אל המומחים בתחום. פנייה לרופאים פלסטיים מקצועיים ומנוסים יכולה להקטין את הסיכוי לתופעות לוואי לאחר הניתוח ולאפשר למטופל ליהנות מהתוצאות הרצויות. את הניתוחים הפלסטיים אפשר לעבור בדרך כלל מגיל 18 ומעלה, אולם ישנם מספר ניתוחים המתאימים גם לגילאים צעירים יותר. באופן כללי, כשמדובר בניתוחים להקטנת או הגדלת חזה, ניתוחי אף וגם שאיבת שומן, יש להמתין עד לגיל 18 לפחות.