מצב סיעודי יכול להיות סיטואציה זמנית או קבועה שבה האדם אינו מסוגל לדאוג לעצמו ולבצע קשת רחבה של פעולות בסיסיות כמו להתלבש, להתרחץ, לאכול, לתלות כביסה, לגשת לבית המרקחת או לרופא בעצמו ולמעשה אותו אדם מאבד באופן חלקי או מלא מעצמאותו. כל מחלקה סיעודית בין אם בבית אבות, דיור מוגן או בבית חולים מאושרת ופועלת ברישיון משרד הבריאות.

 

למרות המגבלות, עדיין יכול אדם הנמצא במצב רפואי סעודי ליהנות מאיכות חיים ולקבל טיפול רפואי המותאם לצרכים הרפואיים והסיעודיים להם הוא זקוק. לכן, טרם אתם בוחרים את המקום בו יקירכם יקבל טיפול רפואי יש לבדוק אילו השירותים הניתנים במסגרת מחלקה סיעודית. מחלקה סיעודית יכולה לסייע לאנשים הזקוקים שיקום אורתופדי וטיפול בנזקי טראומה כתוצאה מנפילות או תאונות, שיקום לאחר ניתוח, אירוע מוחי או אירוע לבבי, שיקום מפגיעת ראש ועוד מצבים המחייבים טיפול רפואי מקצועי וקפדני.

 

מחלקה סיעודית מגוון שירותים רפואיים אותם מומלץ לבדוק

כאמור, טרם בוחרים מקום מסודר בו מחלקה סיעודית יש לבחון את סוג ורמת השירותים הרפואיים שהמקום מספק. צוות רפואי הפועל לאורך כל שעות היממה – 24 שעות, 7 ימים בשבוע הכרחי כחלק מתפקודו השוטף של המקום. ביקורי רופא דחופים, שירותים המתבססים על טיפול נמרץ, הסכמים עם חברות אמבולנסים במקרי חירום של פינוי לבתי חולים, ביצוע בדיקות רפואיות הקשורות למצבו הרפואי והסיעודי של המטופל – אלו הם רק חלק מהדברים אותם יש לבדוק לפני המעבר לבית דיור מוגן או בית אבות המוגדרים סיעודיים. במידה והמטופל מוגבל מלבצע פעולות מסוימות יש לבחון האם המקום מספק עזרה בכל אותם מצבים המקלים על המטופל. בנוסף, תהליך שיקום בחלק מהמקרים גם מצריך מכון פיזיותרפיה מקצועי, מעקב תזונתי על ידי דיאטנית רפואית במטרה לספק למטופל תפריט תזונתי התואם את תהליך השיקום, מקלחת ושירותים צמודים ומאובזרים, לחצן מצוקה, מיכשור רפואי מתקדם ועוד.

 

אילו תהליכי שיקום מתבצעים במחלקות סיעודיות?  

  • שיקום מנפילה- הערכה של מצבו הגופני של המטופל תוך כדי בניית תכנית שמטרת לשפר את שיווי המשקל ולחזק את רצפת האגן במקרים של נפילה.
  • שיקום משבץ – לאחר שמצבו של האדם שלקה בשבץ מתייצב מתחילים בתכנית שיקום יומית.
  • שיקום לב- גם כאן מטרת השיקום לאפשר לאדם להתחזק ולחזור לעצמו.

 

תהליכי שיקום משתנים בין מטופל למטופל ותלויים במצבו הרפואי ההתחלתי וברמת המוטיבציה שלו. המטרה ברוב המקרים הינה לאפשר לגוף לאט לאט להשתקם ולחזור לעצמו ולכן בטיפולים עובדים על חיזוק הגוף, שיפור הגמישות והקואורדינציה בכדי שבעתיד יוכל המטופל לחזור ולבצע את הפעולות השונות באופן עצמאי.