מה ההבדל בין פרמדיק לחובש?

אף אחד מאיתנו לא רוצה למצוא את עצמו במצב שהוא זקוק לסיוע רפואי בשטח, מה שנקרא מצב חירום. לצערנו, ביום יש עשרות ולפעמים גם מאות מקרים בהם מתרחשות תאונות דרכים, מצבי חרום, מקרי טראומה, תאונות עבודה ועוד. במקרה כזה, כדאי שיהיה לידנו מישהו שאנחנו יכולים לסמוך עליו.

 

שואלים את עצמכם מה ההבדל בין פרמדיק לחובש? הפוסט הבא בדיוק בשבילכם. בעיקרון, ההבדלים העיקריים בין שני התפקידים באים לידי ביטוי בידע וברמת הסיוע שכל אחד מהם יכול להעניק בשטח.

 

כלומר, בעוד חובש מגיש עזרה ראשונה לפצועים בשטח כמו למשל נפגעי תאונות דרכים, יודע לתת מענה לאישה בזמן לידה, מסוגל לבצע החייאה בסיסית וחצי מתקדמת, להחדיר עירוי ולסייע להאט את תהליך ההדרדרות של הפצוע, לפרדמדיק יש יכולות קצת יותר מתקדמות.

 

פרמדיק יכול לבצע בשטח החייאה מתקדמת וממש להציל חיים של בן אדם.

 

לפרמדיק מקצועי יש את ההכשרה, הכלים והידע לתת לפצוע או לחולה תרופות החייאה, לבצע ניתוח שדה, לפתוח לפצוע נתיב אוויר והוא מתפקד ממש כמו רופא בשטח.

 

בעוד החובש עוזר לשלוט במצב של החולה או הפצוע, הפרמדיק מסוגל להתמודד גם עם מקרים שהם יותר קשים בהם המצב הרפואי של הפצוע או החולה מתדרדר במהירות כמו למשל פצעי טראומה ואיבוד דם דרסטי.

 

לסיכום, שני התפקידים פרמדיק וחובש מסוגלים לתת מענה לפצועים בדרגות שונות ואפילו להציל חיים, אך לפרמדיק יש יותר כלים וההסמכה שלו גבוהה יותר בהשוואה לפרמדיק.

 

עוד אתרים שיעניינו אותך:

Yoram Kraus: mountain climbing

יורם קראוס – הקשר הערכי בין טיפוס הרים לניהול פרוייקטים

מסע טיפוס הרים אל ההר המסוכן באירופה – ראיון עם יורם קראוס