מהי גלולות חירום ומתי מומלץ להשתמש בה

אם קיימת יחסי מין לא מוגנים או אם הקונדום נקרע ויש לך חשש מהריון לא רצוי, זה הזמן לקחת גלולת חירום. הגלולה מיועדת למניעת כניסה להריון לאחר קיום יחסי מין לא מוגנים. גם אם את בדרך כלל נוטלת גלולות אך שכחת לקחת את הגלולה או אם נראה כי הדיאפרגמה או הכובעון הצווארי זזו ממקומם, תוכלי למנוע את ההריון.

גלולות חירום נותנות פתרון לאחר קיום יחסי מין לא מוגנים

ישנם אמצעי הגנה שונים שמונעים כניסה להריון: קונדום, גלולות, דיאפרגמה ועוד. כל אלו צריכים להילקח לפני קיום יחסי מין או משמשים במהלך האקט המיני. עבור מקרים בהם לא ננקטו אמצעי הגנה הפתרון הוא גלולות חירום ואותן אפשר לקחת בבית המרקחת בפנייה לרוקח או דרך הרופא (אך זו אינה חובה לגשת אליו).

מתי מומלץ להשתמש בגלולת חירום?

חשוב לדעת כי אמצעי ההגנה נועדו למנוע הריון וכי גלולות חירום משמשות לשעת חירום. הן מומלצות במקרים של אקט מיני ללא הגנה ואינן מתאימות כפתרון ארוך טווח. אם הנך מחפשת פתרון לאורך זמן עלייך להשתמש בקונדום או לפנות אל הרופא להתאמת גלולות. בינתיים, אם כבר קיימת יחסי מין ואת חוששת מכניסה להריון, אין סיבה לדאגה וגלולת החירום תשמש אותך בבטחה.

כיצד פועלות הגלולות

גלולת החירום פועלת בעיקרון של מניעת או עיכוב שחרור הביצית מהשחלה. כאשר הביצית אינה יוצאת מהשחלה, היא לא יכולה לפגוש את הזרע ולכן לא מתקיימת פעולת ההפריה ומכאן שלא ייתכן מצב של הריון. על מנת שהגלולה תפעל יש ליטול אותה מוקדם ככל האפשר לזמן קיום יחסי המין ועד חמישה ימים אחריהם. בגלולה אפשר להשתמש בכל ימות החודש ללא תלות בתאריך הביוץ או זמן הווסת האחרונה.

חשוב לדעת על גלולות חירום למניעת הריון

חשוב לדעת כי גלולות חירום אינן מונעות מחלות מין. הן מתאימות לשימוש לאחר מגע מיני שאינו מוגן בתור מניעת הריון. הן לא מיועדות כפתרון ארוך טווח וכדי ליטול גלולות באופן קבוע עלייך לפנות לרופא.