מהי אסתמה ודרכי הטיפול בה

 

בישראל, כמו בעולם הרחב, רבים הם האנשים שסובלים מבעיות במערכת הנשימה. בין המחלות הנפוצות במיוחד, שמקבלות ביטוי מגוון למדי בקרב אנשים שונים, ניתן למצוא את מחלת האסתמה.

בשורות הבאות נראה מהי בדיוק אסתמה. בין היתר, נבין עד כמה מדובר על בעיה נפוצה, האם צריך ללמוד "לחיות" איתה או שמא אפשר להיעזר בסוגים שונים של טיפולים וכן נענה על השאלה – האם ניתן להחלים לגמרי מן התופעות השונות.

מחלה דלקתית

ישנם לא מעט אנשים בציבור הישראלי אשר סבורים בטעות שחלק גדול מהתופעות של בעיות הנשימה נובעות מכושר גופני ירוד או מבעיה נפשית. טעות זו נפוצה לא מעט בשל העובדה שבעבר גם הממסד הרפואי סבר, ברובו הגדול, שמחלות כדוגמת אסתמה נובעות מקשיים נפשיים. כיום, כבר ידוע מעל לכל ספק שלא מדובר בביטוי גופני ללחץ או למועקה נפשית. למעשה, ללחץ או לחרדת יש השפעות שוליות אם בכלל על התפתחות המחלה ועל הסיכוי להחמרתה.

מחקרים רפואיים מצביעים על כך שלמחלה יכולות לגרום סיבות רבות כגון פריחת צמחים, חשיפה לגורמים מגוונים מחוללי אלרגיות, אבק, אוויר מזוהם וגורמים נוספים. עם זאת, הרי שכמעט תמיד הגורם הישיר הוא מצב דלקתי. כמעט בכל המקרים הנפוצים, אסתמה הינה מצב של אלרגיה, כאשר כתוצאה מחשיפת מערכת הנשימה לגורמים ספציפיים נוצרת דלקת.

הדלקת, המלווה בהפרשה צמיגה ורירית, יוצרת חסימה בדרגה משתנה של דרכי הנשימה. התוצאה תהיה קשיים לנשום בחופשיות, נשימה עם צפצופים, שיעול כבד, תשישות גופנית ועוד. לעיתים ישנם גם תופעות נלוות של נזלת, כיח, פריחה ואדמומיות על גבי חלקים נרחבים בעור ועוד.

מה ניתן לעשות

באופן מעניין, לצד אנשים שמפתחים תסמינים של אסתמה יש גם כאלה שמחלימים מהמחלה, אפילו ללא קבלת טיפול. יש גם כאלה שמגלים שינוי בתדירות ובחומרת התסמינים השונים. חשוב כמובן לציין שחלק גדול מהחולים שמדווחים על סבל ועל אי נוחות יוכלו להיעזר בסוגים שונים של טיפולים, לאחר אבחון רפואי מתאים.

השיטות הטובות ביותר לטיפול הן:

  • הקטנת החשיפה לגורמים מחוללי האלרגיה. מצב זה מצריך אבחון וזיהוי מדויקים של הגורמים האלרגניים באמצעות שיטות שונות. יש גם גישה שדוגלת בחשיפה לגורמים השונים בתהליך של יצירת חיסון ונוגדנים.
  • שימוש במשאפים, באופן קבוע או מפעם לפעם, על פי חומרת הסימפטומים ועל פי הקושי שמדווח החולה.
  • במקרים מסוימים ההמלצה כוללת שימוש בתרופות נוגדות דלקת כגון תרופות ממשפחת הסטרואידים ותרופות אחרות.
  • יש הדוגלים בשילוב של פעילות גופנית מתונה ותזונה אישית, לרוב כאמצעי טיפולי משלים.