מהי אנדומטריוזיס וכיצד מטפלים?

אנדומטריוזיס הוא תופעה קלינית בנשים שבה חלק מרירית הרחם נחשף אל מחוץ הרחם אל איברים אחרים כמו חלל הבטן, האגן והשחלות. היסחפות זו של רירית הרחם גורמת לנשים סבל וכאב רב. רירית הרחם מושפעת מהרמוניים נשיים (שמשתנים ללא הרף בשל תהליכי הפוריות של האישה – וסת, ביוץ והמחזור החודשי).

כתוצאה מהשינויים ההורמונליים נשים שסובלות מ אנדומטריוזיסיכולות להרגיש גלי חום, כאבים עזים ועוד שלל תופעות הורמנליות. בגלל שחלקי רירית הרחם מצוים מחוץ לרחם – מערכת החיסון של הגוף יכולה לזהות אותם כגופים הזרים לגוף (כמו למשל חיידקים) ולתקוף אותם (כמו שהיא תוקפת חיידקים) בשביל שהגוף יבריא, תהליך זה עלול לגרום לזיהומים.

אנדומטריוזיס – כיצד ניתן לטפל בכך?

הגורמים אשר גורמים לאישה מסוימת לחלות באנדומטריוזיס ולאישה אחרת לא לחלות בכך הם ברובם לא ידועים. בעולם הרפואה קיימות הרבה תאוריות בנוגע להיווצרות של אנדומטריוזיס אצל נשים, אך תאוריות אלו הן חלקיות ולא תמיד מוכחות בצורת ממצאים או מחקרים קליניים.

טיפול באנדומטריוזיס יכול להקל את התסמינים של התופעה (שהם בעיקר כאב כרוני) אך לא לרפות אותם לחלוטין. אם השנים תופעה ההיסחפות של רירית הרחם יכולה להחמיר ולגרום לכאבים עזים מאוד. נשים שסובלות מתופעה זו יכולות לסבול כתוצאה מכך גם מציסטות בשחלות או מתופעות אחרות של בחילה וכאב מאוד חזק בחלקים מסוימים של הגוף. כיום נהוג לטפל בנשים שסובלות מהיסחפות של רירית הרחם בעזרת גלולות נגד היריון לאורך תקופה ארוכה (הגלולות מטפלות בתסמינים ההורמונליים והן יכולות גם להמיס את הרירית) ובמקרים קשים יותר נהוג לטפל בכך גם בעזרת ניתוחים.

אנדומטריוזיס – האם ניתן לטפל בזה בעזרת רפואה טבעית?

נשים רבות בוחרות לטפל באנדומטריוזיס בדרכים טבעיות או להוסיף לטיפול הקונבנציונלי שלהן גם טיפול של רפואה טבעית או רפואה משלימה. טיפולים כמו דיקור סיני או טיפולי נטורפתיה (תזונה טבעית) יכולים לשפר את איכות החיים של נשים רבות הסובלות מבעיה רפואית זו.

ביחד הטיפולים הקונבנציונליים והטיפולים המשלימים יכולים לעזור לנשים רבות להרגיש טוב יותר ולנהל אורח חיים תקין למרות הכאב הרב שהן חוות. במקרים מסוימים טיפול משולב זה יכול להפחית את עוצמת הכאב וגם לאפשר לנשים להימנע מלקיחה מרובה (שמזיקה לכבד) של משככי כאבים. טיפול משלים לבעיות גניקולוגיות הופך להיות יותר ויותר נפוץ בשנים האחרונות והוא מאפשר לנשים רבות להיות פוריות יותר ולהרגיש טוב יותר עם עצמן.