מחלת האלצהיימר

ערב חג הפסח עומד להסתיים, אתה מפנה את שאריות הקינוחים מהשולחן ומתכונן לקחת את סבתא בחזרה לביתה. פתאום, הבחנת שהיא מכניסה שלוש הגדות לתיק: "אלה ההגדות שלי, אני טרחתי להביא אותן והן יחזרו איתי" היא פוסקת נחרצות. אתה ממקומך לא מתווכח אפילו שאתה יודע שהן לא שלה. היא פשוט שכחה שהן שייכות לכם. היא לא מסוגלת לייצר זיכרונות חדשים.

סימפטומים אופייניים למחלת האלצהיימר

סימפטומים קוגניטיביים כגון שכחה, חוסר האפשרות לייצר זיכרונות חדשים, ירידה ביכולות החשיבה המופשטת, קושי לתפקוד בסביבה חברתית, שינויים במצב הרוח, פאסיביות וחוסר יוזמה הם המאפיינים העיקריים של מחלת האלצהיימר. אלצהיימר מוגדרת כמחלה ניוונית של המוח שבה תאי המוח אינם מתחדשים ומתחלפים, דבר אשר גורם לשינוי בפעילות הכימית והחשמלית וכתוצאה מכך להיווצרות הסימפטומים הנ"ל.

חשיבות האבחון וכיצד ניתן לאבחן את המחלה?

מחלת האלצהיימר מופיעה בעיקר בגילאים מבוגרים וכמחלה מתפתחת, לאבחון המקדים שלה נודעת חשיבות רבה. כאשר מאבחנים את המחלה בשלביה הראשונים, ניתן להעניק טיפול תרופתי אשר יכול להאט את התפתחות המחלה ובכך לאפשר לחולה לחיות פרק זמן משמעותי בתפקוד סביר. האבחון, הנעשה על ידי נוירולוג ופסיכיאטר, מתבצע באמצעות מבחנים קוגניטיביים שונים, כאשר מדדים המעידים על ירידה הדרגתית בתפקוד מתקשרים עם סימפטומים של המחלה. דרך נוספת היא באמצעות בדיקות הדמיות אשר ממפות את תפקודי המוח ובהן בדיקת CT, MRI ו-PET. יחד עם זאת, בדיקות אלה מתבצעות בעיקר בשלביה המאוחרים של המחלה ומשמשות בעיקר לצרכים מחקריים.

ליווי סיעודי צמוד

עם השנים, הקשיש החולה הופך לסיעודי, כלומר נזקק יותר ויותר לתמיכה וליווי צמודים, כולל בפעולות היומיומיות הפשוטות ביותר. על רקע אלה, החשיבות של אשפוז בבית אבות סיעודי אשר יוכל להעניק לו טיפול ותמיכה מסביב לשעון – גוברת. במיוחד בהתחשב בכך שאתם כבני משפחה לא פעם מוגבלים בהיקף מתן העזרה שהנכם יכולים לספק. חשוב מאוד שבית אבות סיעודי יעניק לחולה את התחושה שהוא הגיע הביתה. שלבד משירותים רפואיים הוא יוכל למצוא שם גם חברה, צוות אנושי, מסור וחם, אוזן קשבת ומגוון פעילויות עשיר. עבור חולי אלצהיימר, חשוב ככל האפשר לשמור על רמת גירוי קוגניטיבית אשר מתאימה להם, להקפיד לשאול אותם שאלות ולעודד אותם לזכור דברים, כמובן בהתאם לשלב בו הם נמצאים בהתפתחות המחלה. אין ספק, כי ליווי סיעודי צמוד יכול להקל על חולי אלצהיימר רבות ולאפשר להם חיים נוחים ובטוחים יותר.