במהלך תקופת ההריון נשים רבות מבצעות סדרה של בדיקות במטרה להבטיח את תקינות ההריון. בדיקת מי שפיר נחשבת לאחת הבדיקות המבוצעות במהלך ההריון במטרה לגלות האם קיימות הפרעות כרומוזולוגיות אצל העובר העשויות להוביל למחלות גנטיות כמו תסמונת דאון או תסמונת טרנר.  נוסף על כך, בבדיקה נבדק גם חלבון עוברי העשוי להצביע על מומים מבניים בעובר.

האם כל אישה צריכה לבצע בדיקת מי שפיר

לשאלה האם כל אישה צריכה לבצע בדיקת מי שפיר התשובה היא כי מדובר בבדיקה הנערכת בהתאם לשיקולים השונים שלה.עם זאת, גם נשים שאינן מצויות בסיכון לבעיה כרומזולוגית בוחרות לעבור את הבדיקה על מנת לקבל שקט נפשי.

ישנן מקרים בהם חובה לעבור את הבדיקה

ישנם  מקרים בהם נשים צריכות לעבור בדיקת מי שפיר – הבדיקה עשויה להעיד על מצב בו העובר מצוי בסיכון להפרעה כרומוזולוגית.

תוצאה לא תקינה באולטרסאונד: כאשר יש מקרים של תוצאה שאינה תקינה באולטרסאונד במהלך ההריון הרי ניתן לחשוש כי קיימת בעיה מבנית אצל העובר.  על מנת לבחון האם אכן קיימת בעיה ההמלצה היא לבצע את הבדיקה.

תוצאות סקר שליש ראשון : לעיתים התוצאות עשויות להצביע על סיכון גבוה המעיד על תסמונת דאון ולכן חשוב מאד לבצע את הבדיקה.

נשאות של מחלה גנטית במשפחה: כאשר יש חשש לנשאות גנטית של מחלה במשפחה אשר העובר עשוי ללקות בה גם, ההמלצה היא לבצע את הבדיקה על מנת לבחון האם יש חשש ולהיערך לטיפול מתאים.

את הבדיקה יש לבצע אצל רופא נשים מקצועי

את הבדיקה יש לבצע אצל רופא נשים מקצועי ומומחה בתחום אשר יבצע את הבדיקה בצורה המקצועית ביותר. ביצוע בדיקה בצורה מקצועית יאפשר לנשים לנשום לרווחה ולדעת כי מדובר באיש מקצוע. על מנת לבחור את הרופא הטוב ביותר, יש חשיבות רבה  לקרוא המלצות  של נשים קודמות וכן להגיע לביקור במרפאה. הגעה אל ביקור במרפאה מטרתה היא לבחון את המתרחש במרפאה על מנת לקבל החלטה מושכלת אשר תוביל לתוצאה  הטובה ביותר.