הרופא ציין כי יש לכם דלקת מפרקים או בשמו הרפואי אוסטאוארטריטיס? מדובר בדלקת פרקים הנפוצה מאד באוכלוסייה במיוחד באזור של הברך. הדלקת הזו נגרמת בגלל שחיקה של הסחוס הנמצא בתוך המפרקים וגורם לכך שגם העצם שסמוכה לסחוס מתחילה להיהרס. התופעות שמרגישים בדרך כלל הן שגורמות לנו להגיע לרופא המאבחן. אוסטאוארטריטיס  – הוא כאב וקושי בהליכה. למרבה המזל יש מגוון של טיפולים שאפשר לבצע על מנת להחזיר את יכולת ההליכה שהייתה לכם לפני שחיקת הסחוס.

מדוע זה קורה?

עם השנים גורמים רבים מגבילים את ההליכה שלנו – אחד מהגורמים הבסיסיים זה שכבת הסחוס שהחלה "להאכל" כאשר הגוף הפסיק לייצר את החומרים המשמרים את הסחוס. השלב בו אנו מגלים זאת, הוא כאשר השחיקה מגיעה לעצם ואנו מרגישים כאב בזמן התנועה. הדלקת מתרחשת במקרים פחות נפוצים גם כאשר שותים אלכוהול בכמות גדולה, נוטלים סטרואידים או סובלים מגידולים שונים שגורמים לדלקת או לניווט לאחר מכן.

מה אפשר לעשות?

יש הרבה מאד טיפולים שנועדו לעצור בעיקר את הסימפטומים של המחלה. אפשר להשתמש בסדים לרגליים על מנת להנמיך את המפרק. קיים גם מכשיר ביומכני המאפשר למי שיש לו בעליה של כאב בזמן ההליכה לשנות את הזווית בה הולכים.

אפשרות אחרת היא באמצעות החלפה של המפרק. היות ומרבית הסובלים ממחלה זו הם מעל גיל 80 (כשמונים אחוזים מהאוכלוסייה יסבלו בגיל זה משחיקת הסחוס) עבור קבוצת הגיל הזו החלפת המפרק יכול להיות פתרון יעיל שיחזיר את יכולת ההליכה. אפשרות נוספת היא באמצעות הזרקת חומצה היאלורונית לברך או באמצעות הזרקת סטרואידים וחומרי אלחוש.

במקרים מסוימים ניתן לטפל בדלקות המפרקים באמצעות פיזיותרפיה ובאמצעים חשמליים כמו מכשירים TENS וכן באמצעות טיפול בחימום ובקירור. הטיפולים הללו אינם מטפלים במהות הבעיה – הדלקת, אלא מאפשרים למתן את הסימפטומים שלה.

איך אפשר לדעת מה מידת שחיקת הסחוס במפרק?

כדי לדעת מה מצבו של הסחוס בברך ניתן לבצע צילום רנטגן או צילום CT בהם אפשר לראות את הרווח בין העצמות באזור בו חשים את הכאב. במקרה שהדלקת רק החלה והסחוס החל להישחק לא ניתן יהיה לדעת כיצד תתקדם המחלה. לאורך השנים, ניתן יהיה לזהות את העצמות המתקרבות זו לזו דבר המעיד על הישחקותו של הסחוס.

לסיכום, אוסטאוארטריטיס או דלקת פרקים פוגע באחוז ניכר מהאוכלוסייה – במיוחד בגילאי שבעים ושמונים. לא ניתן לעצור את הפגיעה אך ניתן למתן את הסימפטומים השונים באמצעות טיפולים חודרניים או טיפולים מכנים. בחלק מהמקרים מומלצת השתלת מפרק חדש בברך על מנת להשיב למטופל את יכולת ההליכה ללא כאב. אם אתם סובלים כיום מכאבים במפרקים מומלץ להיבדק על ידי רופא מומחה שיכול לסייע לכם להיפרד מהכאב ולטפל במחלה. חבל לסבול אם יש דרך להקל על הכאבים ולחזור לצעוד כרגיל.