מדוע לידה טבעית נחשבת לשיטה המובילה בעולם ההכנה ללידה?

מדוע לידה טבעית נחשבת לשיטה המובילה בעולם ההכנה ללידה?

כדי להבין את מקור ההצלחה של שיטת לידה טבעית בעולם ההכנה ללידה, ניתן לבצע ניתוח אנליטי של הפעילות ושל השוק כולו, ולזהות את נקודות החוזק של השיטה על פני האחרות. ניתוח אנליטי כזה הוא מהלך עסקי במהותו, ולכן אין לנו כל עניין לצלול לתוכו. מה שכן ניתן לעשות, הוא לפרוש את האמת המציאותית סביב גישת הלידה הטבעית, באופן שכל אדם יכול להשוות אותה לכל גישה אחרת, ולזהות את הפערים בעצמו. רבות כבר נאמר על שיטת הלידה טבעית, ואחד הדברים הבולטים סביב שיטה זו הוא, שמדובר בשיטה שבאמת מתאימה לכולם, שמביאה איתה אסכולות שונות ויוצרת מגוון של נקודות חיבור אליהן יכול כל אחד להתחבר מתוך תפיסת עולמו, הרגליו ואמונותיו, יתרון משמעותי שאינו נפוץ בטכניקות הכנה ללידה אחרות.

גישה רחבה ומקיפה על לידה טבעית

שיטת הכנה ללידה טבעית מספקת מענה הן לאישה היולדת והן לבני הזוג כצוות. השיטה מכסה היבטים פיזיולוגיים ונפשיים באמצעות טכניקות מוכחות מדעית, אבל היא מכסה גם היבטים אדמיניסטרטיביים ולוגיסטיים פשוטים סביב חוויית הלידה. אך החשוב מכל הוא, ששיטת לידה טבעית עושה שימוש בכלי החשוב ביותר שעומד לרשות האישה בזמן הלידה, ומתמקדת כל כולה בהתמודדות עם צורת העבודה של אותו הכלי: המוח. תחושת חוסר הוודאות לפני הלידה, הפחדים מתהליך הלידה ותוצאותיו, החששות מהמערכת שבה נערכת הלידה, כל אלה מקורם במוח והיכולת להתמודד עם תהליכים אלה היא המפתח להכנה ללידה, והיא גם מפתח ההצלחה של שיטת לידה טבעית.

שילוב של אסכולות וגישות מוכחות מדעית

ישנם קורסי הכנה ללידה המגיעים למשל ממקומות שמעניקים דגש לאלמנט הפיזיולוגי. קורסים אלה מבוססים על האמונה שהגעה ללידה בכושר גופני מצויין, ויישום של טכניקות פיזיולוגיות במהלך הלידה, יכולים להשפיע בצורה הטובה ביותר על האישה היולדת. ייתכן שהדברים נכונים עבור נשים מסויימות, וייתכן שלא, אך לבטח לא עבור כלל האוכלוסייה. קורסים אחרים מבוססים על טכניקות מנטאליות בלבד, ובתוך מרחב זה מתמקדים באסכולות ספציפיות בלבד. שיטת הכנה ללידה טבעית היא למעשה כור היתוך של מספר גישות ואסכולות, שמאפשר פנייה אפקטיבית לכל איש ולכל בני זוג וציודם בכלים שיסייעו להם, בין שהם בעלי אוריינטציה פיזיולוגית ובין שמנטאלית.

לא נאבקים בשלילי – מעצימים את החיובי

בנוסף לכך, מקפידה שיטת לידה טבעית ליצור מיקוד מאוד ברור ואפקטיבי סביב המקור לכלל ה"בעיות" שעלולות לצוץ בתהליך הלידה: פחדים וחששות, חוסר וודאות, חרדות, כעסים וכדומה, ולהעניק להם פתרון אחד רוחבי, שמכסה את המקור ממנו נובעים כולם. גישת לידה טבעית אינה מבוססת על שלילת הקיים, אלא על ביצוע מהלכים חיוביים בכיוון שונה, באופן שלא נותן לאלמנטים השליליים להתקיים, ומאפשר לדברים חיוביים יותר לתפוס את מקומם. כך למשל, אין טעם להתמקד במאבק במחשבות מפחידות בלידה, אך יש בהחלט טעם להתמקד בתהליך שמתרחש בכל רגע ורגע בתוך גוף האישה, ובאופן שמנטרל בלאו הכי את כל אותן מחשבות מפחידות.

איזה כתר לבחור

 

כתרים לשיניים הינם תחליף מלאכותי לכותרות שיניים פגומות או פגועות. הכתר "עוטף" את חומר השן שנותר (מכאן שמו) ומספק לו הגנה. בנוסף, משיבים הכתרים את הצורה הטבעית של השן ומשווים מראה אסתטי שיאפשר לתת חיוך רחב לקריאת השורות הבאות 🙂

 

 מתי יש צורך בהרכבת כתרים?

 

השלמת כותרת השן יכולה לנבוע ממגוון סיבות: חבלה בחלל הפה שהוביל לשבירתה, היגיינת פה ירודה (עששת היא גורם נפוץ) ואף פגמים גנטיים עשויים להעלות את הצורך בהרכבת כתרים לשיניים, לא לפני שבוצע טיפול שורש ויוצר מבנה שיתאים לכתר. חשוב לדעת כי גם טיפולי שיניים שונים עלולים לפגוע בכותרת השן, דוגמת טיפול שורש אשר במהלכו הוצא עצב השן וגרם לשיניים להיות שבריריות יותר.

 

אילו כתרים קיימים?

כתר מורכב מחומרים שונים ומשילובים שונים בין החומרים. מתכות הן מרכיב מרכזי בכתרים רבים וכיאה למתכות הן נבדלות זו מזו בהרכבן הכימי ובתכונות שלהן. מתכות אצילות עתידות להיות איכותיות יותר, הן לא יחלידו כאשר יבואו במגע עם הסביבה המימית והלחה שמציב בפניהן חלל הפה. מתכות לא אצילות עשויות להחליד (כמו הברזל שכולנו מכירים) ויתרה מכך גם להתפורר ולהפריש יונים לחניכיים. נציין כי זהו גורם נפוץ לתופעות של דלקות חניכיים ואף חמור מכך.

כמובן כי ככל שהמתכת שנבחרה לצורך בניית הכתר היא איכותית יותר כך צפוי המחיר להיות יקר יותר ולכן ככל שאחוז המתכות האצילות בכתר עולה אז כך גם יאמיר מחיר הכתר.

עם עליית המודעות לאסתטיקה עולה גם השימוש בחרסינה בכתרים. ישנם שילובים שונים של חרסינות יחד עם מתכות, חרסינה יחד עם זירקוניה (חומר מינרלי) ואף חרסינה לבדה.

 

כתר יצוק מתכת

על סגסוגות של מתכות כבר דיברנו והדוגמה הקלאסית ביותר היא כתר המתכת. כתרים אלו יכולים להיות מורכבים משילוב של מתכות אצילות, חצי אצילות ולא אצילות כלל. הדרישה לכתרי מתכת יורדת אט אט בגלל חסרונם האסתטי. ראוי לציין כי בספרות המקצועית כתרים ממתכת אצילה מומלצים מאוד מכיוון שעתידים להתאים לכל מטופל ולכל מצב פה.

חרסינה מאוחה למתכת

זהו שילוב בין עמידותה הרבה של המתכת לבין המראה האסתטי והטבעי של החרסינה.

כאשר בוחרים בכתר חרסינה מאוחה למתכת אז צריך לדעת כי ישנם מספר משתנים שישפיעו על מחירו ואיכותו: סוג המתכת, איכות החרסינה וזה מבלי להזכיר את איכות הבנייה ומקצועיות רופא השיניים.

 

חרסינה מאוחה לזירקוניה

כתר אשר בסיסו הוא כיפת הזירקוניה ומעל יציקת החרסינה. בשל חוזקה של הזירקוניה והאפשרות לצבוע אותה בצבעים המקנים לכתר צבע שן טבעי רבים בוחרים באפשרות זו לאזורים קדמיים החשופים יותר לעיניי המתבוננים.

 

כתרים ללא מתכת

בקבוצה זו נמנים כתרים המאפשרים מעבר אור טבעי מבעד לשן (בדומה לשיניים הטבעיות שלנו). תכונה זו מקנה עמידות גדולה יותר בפני חיידקים ומסייעת בהגנה מפני הופעת דלקות חניכיים.
בקבוצה זו ניתן למצוא:

 

 • כתר זירקוניה – יש לי רק חלום לקנות לך יהלום, יקר מדי אז התפשרתי על זירקוניה. זירקוניה נפוצה מאוד בעולם התכשיטים ולא בכדי מצאה את דרכה לפה שלנו.
 • כתרי אימקס – E-MAX, כתרים המכילים אחוז זכוכית גבוה וחרסינה דחוסה. הם משווים מראה אסתטי מאוד ונפוצים באזורים קדמיים.

 

אל תתפשרו על איכות.

כאשר מדובר בחלל הפה ודאו כי נכנסים אליו רק חומרים איכותיים שיקנו עמידות לאורך זמן, ישפרו את איכות החיים, ישוו חיוך משגע ומעל הכל בריאות איתנה.

הידבקות במחלת הכלבת

 

הידעתם כי נשיכה או שריטה קלה שבקלות מבעל חיים נגוע בכלבת חושפת אתכם להידבקות בווירוס קטלני המסכן את חייכם?
מחלת הכלבת הינה מחלה חשוכת מרפא מרגע הופעת התסמינים, המחלה פוגעת במערכת העצבים כאשר הווירוס חודר לגוף ומנצל את תאי התא המאכסן לצורך שכפול מהיר ושגשוג. הדרך הטובה ביותר להילחם במחלה הינה מניעתה על ידי חיסון כלבת של כל היונקים המצויים בביתכם (מלבד בני האדם) ובעזרת מודעות לסימפטומים אשר יצביעו על הדבקות במחלה.

 

דרכי הפצת מחלת הכלבת

טעות רווחת בקרב רבים הינה המחשבה שכלבת (על כך מרמז גם שמה) מועברת על ידי כלבים בלבד. מחלת הכלבת מוצאת דרכה לגופן של יונקים רבים, בהם כלבים, חתולים, שועלים, תנים וזאבים. כמוהם גם האדם (יונק בעצמו) חשוף להידבקות במחלה ויכול להידבק על ידי שריטה קלה או נשיכה של אחת החיות המצוינות לעיל.

ווירוס הכלבת מועבר באמצעות נוזלי הגוף (בעיקר רוק ונוזל השדרה כל בעלי חיים בעלי דם חם) ומוצא דרכו למערכת העצבית. כאשר מתבטא הנגיף בסימנים חיצוניים הרי זה מעיד כי אין דרך חזרה ואין דרכי טיפול יעילים למחלת הכלבת.

סימפטומים של כלבת

בבעלי חיים נוטה המחלה להתבטא בשינוי קיצוני של ההתנהגות, רבים מהיונקים שנטו להיות בעלי מזג נוח יבטאו התנהגות תוקפנית, ובעלי חיים אחרים יראו פחד גדול שלא היה קיים לפני.
פחד ממקורות אור ומים גם הם תסמינים שכיחים במחלה.
קצב התקדמותה של המחלה במערכת העצבים יביא גם לעליה באגרסיביות התסמינים ובשלבים מאוחרים יותר עלולים להופיע פרכוסים ומצבי שיתוק. מחלת הכלבת הינה קטלנית מאוד ומעת הופעת התסמינים לא יחלפו יותר מ-10 ימים עד מותה של חיית המחמד או בעל החיים הנגוע במחלה.
גם לבני אדם המחלה קטלנית ומשהופיעו התסמינים אז אין דרך חזרה. חשוב להבין כי אין מדובר במגפה ורק מקרים בודדים של כלבת הופיעו לאורך השנים אך עם זאת זוהי מחלה שמעוררת חשש רב בשל האופי הקטלני שלה. בני אדם נוטים לפתח בחילות, הקאות כאבי ראש ותסמינים שאינם זהים ממקרה למקרה.

כלבת בבני אדם

ישנם מקרים רבים המדווחים בעולם אודות חשד להידבקות במחלת הכלבת בבני אדם. עם עליית החשד הראשוני (נשיכה או שריטה מבעל חיים נגוע) יש לגשת לאלתר לקבלת טיפול. ישנו טיפול יעיל לבני אדם בטרם מופיעים התסמינים. בכל אופן יש לחטא את מקום הנשיכה ולפנות לחדר מיון (שם ינתן חיסון פעיל וחיסון סביל). חשוב להבין כי מיקום הנשיכה וכמות הנגיפים הינם פרמטר חשוב למהירות ההתקדמות של המחלה.
אנשים העובדים עם בעלי חיים ומצויים ברמת סיכון גבוהה יותר למגע עם חיות חולות כדוגמת וטרינרים ועובדי מעבדה מקבלים חיסון למניעת הידבקות (וחוזרים עליו אחת לתקופה).

מניעת כלבת

יש לחסן כל כלב עד גיל שלושה חודשים ולאחר מכן לחזור על החיסון אחת לשנה.
יש להיות ערניים לכל מקרה של בעל חיים נגוע ולדווח על כך לרשויות.
יש לדווח לווטרינר על מקרה מוות בלתי מוסבר של חיית המחמד שלכם.

לא מאמצים לפני שבודקים! החלטתם לאמץ בעל חיים משוטט, רק לאחר בדיקה וטרינרית מקיפה.

 

 

 

פילינג לפנים

פילינג או באנגלית peeling משמעותו קילוף העור על מנת לחדשו

רבים מכירים את המונח פילינג, אך אינם מבינים שמדובר בקילוף עדין של שכבות העור. ע"י קילוף זה ניתן לשפר פלאים את איכות פני העור, ועל כן מדובר באחת השיטות היותר ידועות לטובה בתחום טיפול וטיפוח עור הפנים. מדוע יש צורך בטיפול מעין זה? כיוון שלא פעם העור נפגם ואינו חיוני כבעבר, כלומר הבלאי בעור עשוי להיגרם עקב חשיפה ממושכת לשמש, הגיל, תזונה לקויה, עישון ואפילו בעקבות אקלים יבש במיוחד. מכאן שרבים מוצאים שגם עבורם יהיה נכון וראוי לעשות פילינג לפנים, ועל כן לפני שממהרים לבחור בשיטה כזו או אחרת, ראוי להבין מה מסתתר מאחורי כל שיטה:

שלושת  הסוגים העיקריים של פילינג לפנים

ראשית ישנו פילינג כימי. פילינג כימי ניתן לבצע באופן ביתי עצמאי, ועם זאת עדיין רבים בוחרים להיעזר באנשי מקצוע כגון קוסמטיקאית. שיטה זו מתבססת על הסרת השכבות המתות של העור באמצעות שילוב של חומר פעיל, כגון חומצת פירות וTCA, אך גם ניתן למצוא חומרים פעילים נוספים. השיטה השנייה הינה פילינג מכאני, פה כבר מדובר בשיטה שמערבת מיכון ייעודי ובנוסף שיטה זו גם לרוב כוללת הרדמה, כיוון שההליך עצמו אינו חף ממיחושים. לבסוף נציין את השיטה השלישית אשר מושתתת על פילינג לייזר, כלומר השכבות המתות מוסרות באמצעות אידוי, ועל כן שיטה זו מצריכה הרדמה (ולו הרדמה מקומית,) על מנת להימנע מתחושת חוסר הנוחות שהתהליך כולל.

דרגות עומק

כיוון שעבור כל מקרה יש להעניק טיפול מעט שונה, ניתן למצוא חלוקה גסה עבור שלל רמות הפילינג, כך שניתן להתאים ביתר דיוק את אופי הטיפול למצב הפנים. מכאן שניתן לבחור בין פילינג שטחי, פילינג פנים בינוני ובין פילינג עמוק. הפילינג השטחי בעיקר מטפל בכתמים שטחיים ובשכבות עור מתות. הפילינג הבינוני יודע לטפל לא רק בכתמים, אלא גם בקמטים עדינים ובכתמים יותר מהותיים ולבסוף הפילינג העמוק כבר יודע לטפל בקמטים  יחסית עמוקים ואף יכול למצק את מגע עור הפנים.

סיכום לנושא פילינג

רגע לפני שעומדים לעבור פילינג כזה או אחר, יש להבין מהן ההשלכות, מהי תקופת ההחלמה, לאלו תופעות לוואי יש לצפות, כל כמה זמן יש לתחזק את הטיפול וכדומה. כמו כן, חשוב ביותר לבחור בתכשירים איכותיים ואם פונים לאיש מקצוע, יש לוודא שהוא מומחה בתחום. בנוסף, אם עוברים פילינג לפנים תחת הרדמה, יש להישמע להוראות הרופא ולהקפיד על הגעה למפגשי מעקב, וזאת על מנת לוודא שלא התרחשו סיבוכים שאינם רצויים. לאור כך זאת ניתן לתהות איזה פילינג מתאים עבורכם, ועל כן נציין שתמיד ניתן ליהנות מיתרונות פילינג שטחי לצד תכשירים ביתיים, אך אם מבקשים לטפל בנתונים יותר מהותיים, הרי שאז כבר יש לערב איש מקצוע איכותי, על מנת שהוא ינחה אתכם אל עבר המענה המתאים ביותר.

החלמה מניתוח אף – מה מותר ומה אסור?

ניתוח אף בין אם הוא מתבצע בשיטה הסגורה או הפתוחה נחשב להליך כירורגי לכל המשתמע מכך, שכן מעורבת הרדמה מקומית או מלאה ולכן דורש שלבי החלמה ברורים. עליכם להקשיב להוראות הרופא המנתח בתשומת לב ולפעול בדיוק להנחיות שלו. הנה כמה טיפים שיסייעו לכם לזכור מה מותר ומה אסור אחרי ניתוח אף…

מה אסור?

 • פעילות גופנית – במהלך השבועיים הראשונים לאחר הניתוח יש להימנע מביצוע פעילות גופנית ולאפשר לגוף לנוח. האף קשור באופן ישיר למערכת הנשימה ולכן פעילות גופנית מאומצת עלולה להזיק לנו ולגרום לסיבוכים רבים. ההמלצה הינה לא להתאמן במשך 8 שבועות ראשונים שאחרי הניתוח, אך מומלץ להתייעץ עם הרופא.
 • הרכבת משקפיים- ניתן להרכיב משקפיים כל עוד הגבס נמצא על האף. ברגע שמוסר הגבס יש להימנע מהרכבת משקפיים במשך 4 שבועות שכן הן עלולות לגרום לשינויים בתוצאות הניתוח.
 • חשיפה לשמש – חשיפה לשמש בשבועות הראשונים שאחרי הניתוח עלולה לעודד בצקות והופעה של כתמים ולכן איננה מומלצת.
 • מומלץ להישאר בבית – כדאי מאוד להימנע מהליכה למקומות הומי אדם בשל החשיפה לפגיעות ומכות באזור רגיש של הניתוח.

מה מותר?

 • שימוש עדין בטישו רך – אם אתם סובלים מנזלת או הפרשות אין לקנח את האף אלא יש לעשות שימוש בטישו רך. ניתן להתייעץ עם הרופא ולבקש אישור לעשות שימוש בתמיסת מי מלח אותה מטפטפים אל תוך האף.
 • איך ישנים? – מומלץ מאוד להימנע משכיבה על הבטן או על הצד ולשכב בשבועות הראשונים על הגב. נסו לישון על 2 כריות כשהראש מוגבהה ולנוח.
 • מה אוכלים? – בשבועות הראשונים מומלץ לאכול ולשתות אך ורק משקאות ומאכלים קרים שכן מאכלים חמים גורמים להצטברות של נוזלים ולליחה.

דגשים נוספים

 1. יש לצרוך באופן קבוע את התרופות, משככי הכאבים ו/או האנטיביוטיקה בהמלצת הרופא ולהקפיד על כך לאורך תקופת ההחלמה.
 2. יש להקפיד על מעקב רפואי אצל הרופא אחת ל-3 חודשים
 3. יש לקחת חופשה מהעבודה לתקופה של בין 10-21 ימים, תלוי במורכבות הניתוח.

מהי אנדומטריוזיס וכיצד מטפלים?

אנדומטריוזיס הוא תופעה קלינית בנשים שבה חלק מרירית הרחם נחשף אל מחוץ הרחם אל איברים אחרים כמו חלל הבטן, האגן והשחלות. היסחפות זו של רירית הרחם גורמת לנשים סבל וכאב רב. רירית הרחם מושפעת מהרמוניים נשיים (שמשתנים ללא הרף בשל תהליכי הפוריות של האישה – וסת, ביוץ והמחזור החודשי).

כתוצאה מהשינויים ההורמונליים נשים שסובלות מ אנדומטריוזיסיכולות להרגיש גלי חום, כאבים עזים ועוד שלל תופעות הורמנליות. בגלל שחלקי רירית הרחם מצוים מחוץ לרחם – מערכת החיסון של הגוף יכולה לזהות אותם כגופים הזרים לגוף (כמו למשל חיידקים) ולתקוף אותם (כמו שהיא תוקפת חיידקים) בשביל שהגוף יבריא, תהליך זה עלול לגרום לזיהומים.

אנדומטריוזיס – כיצד ניתן לטפל בכך?

הגורמים אשר גורמים לאישה מסוימת לחלות באנדומטריוזיס ולאישה אחרת לא לחלות בכך הם ברובם לא ידועים. בעולם הרפואה קיימות הרבה תאוריות בנוגע להיווצרות של אנדומטריוזיס אצל נשים, אך תאוריות אלו הן חלקיות ולא תמיד מוכחות בצורת ממצאים או מחקרים קליניים.

טיפול באנדומטריוזיס יכול להקל את התסמינים של התופעה (שהם בעיקר כאב כרוני) אך לא לרפות אותם לחלוטין. אם השנים תופעה ההיסחפות של רירית הרחם יכולה להחמיר ולגרום לכאבים עזים מאוד. נשים שסובלות מתופעה זו יכולות לסבול כתוצאה מכך גם מציסטות בשחלות או מתופעות אחרות של בחילה וכאב מאוד חזק בחלקים מסוימים של הגוף. כיום נהוג לטפל בנשים שסובלות מהיסחפות של רירית הרחם בעזרת גלולות נגד היריון לאורך תקופה ארוכה (הגלולות מטפלות בתסמינים ההורמונליים והן יכולות גם להמיס את הרירית) ובמקרים קשים יותר נהוג לטפל בכך גם בעזרת ניתוחים.

אנדומטריוזיס – האם ניתן לטפל בזה בעזרת רפואה טבעית?

נשים רבות בוחרות לטפל באנדומטריוזיס בדרכים טבעיות או להוסיף לטיפול הקונבנציונלי שלהן גם טיפול של רפואה טבעית או רפואה משלימה. טיפולים כמו דיקור סיני או טיפולי נטורפתיה (תזונה טבעית) יכולים לשפר את איכות החיים של נשים רבות הסובלות מבעיה רפואית זו.

ביחד הטיפולים הקונבנציונליים והטיפולים המשלימים יכולים לעזור לנשים רבות להרגיש טוב יותר ולנהל אורח חיים תקין למרות הכאב הרב שהן חוות. במקרים מסוימים טיפול משולב זה יכול להפחית את עוצמת הכאב וגם לאפשר לנשים להימנע מלקיחה מרובה (שמזיקה לכבד) של משככי כאבים. טיפול משלים לבעיות גניקולוגיות הופך להיות יותר ויותר נפוץ בשנים האחרונות והוא מאפשר לנשים רבות להיות פוריות יותר ולהרגיש טוב יותר עם עצמן.

מהי אסתמה ודרכי הטיפול בה

 

בישראל, כמו בעולם הרחב, רבים הם האנשים שסובלים מבעיות במערכת הנשימה. בין המחלות הנפוצות במיוחד, שמקבלות ביטוי מגוון למדי בקרב אנשים שונים, ניתן למצוא את מחלת האסתמה.

בשורות הבאות נראה מהי בדיוק אסתמה. בין היתר, נבין עד כמה מדובר על בעיה נפוצה, האם צריך ללמוד "לחיות" איתה או שמא אפשר להיעזר בסוגים שונים של טיפולים וכן נענה על השאלה – האם ניתן להחלים לגמרי מן התופעות השונות.

מחלה דלקתית

ישנם לא מעט אנשים בציבור הישראלי אשר סבורים בטעות שחלק גדול מהתופעות של בעיות הנשימה נובעות מכושר גופני ירוד או מבעיה נפשית. טעות זו נפוצה לא מעט בשל העובדה שבעבר גם הממסד הרפואי סבר, ברובו הגדול, שמחלות כדוגמת אסתמה נובעות מקשיים נפשיים. כיום, כבר ידוע מעל לכל ספק שלא מדובר בביטוי גופני ללחץ או למועקה נפשית. למעשה, ללחץ או לחרדת יש השפעות שוליות אם בכלל על התפתחות המחלה ועל הסיכוי להחמרתה.

מחקרים רפואיים מצביעים על כך שלמחלה יכולות לגרום סיבות רבות כגון פריחת צמחים, חשיפה לגורמים מגוונים מחוללי אלרגיות, אבק, אוויר מזוהם וגורמים נוספים. עם זאת, הרי שכמעט תמיד הגורם הישיר הוא מצב דלקתי. כמעט בכל המקרים הנפוצים, אסתמה הינה מצב של אלרגיה, כאשר כתוצאה מחשיפת מערכת הנשימה לגורמים ספציפיים נוצרת דלקת.

הדלקת, המלווה בהפרשה צמיגה ורירית, יוצרת חסימה בדרגה משתנה של דרכי הנשימה. התוצאה תהיה קשיים לנשום בחופשיות, נשימה עם צפצופים, שיעול כבד, תשישות גופנית ועוד. לעיתים ישנם גם תופעות נלוות של נזלת, כיח, פריחה ואדמומיות על גבי חלקים נרחבים בעור ועוד.

מה ניתן לעשות

באופן מעניין, לצד אנשים שמפתחים תסמינים של אסתמה יש גם כאלה שמחלימים מהמחלה, אפילו ללא קבלת טיפול. יש גם כאלה שמגלים שינוי בתדירות ובחומרת התסמינים השונים. חשוב כמובן לציין שחלק גדול מהחולים שמדווחים על סבל ועל אי נוחות יוכלו להיעזר בסוגים שונים של טיפולים, לאחר אבחון רפואי מתאים.

השיטות הטובות ביותר לטיפול הן:

 • הקטנת החשיפה לגורמים מחוללי האלרגיה. מצב זה מצריך אבחון וזיהוי מדויקים של הגורמים האלרגניים באמצעות שיטות שונות. יש גם גישה שדוגלת בחשיפה לגורמים השונים בתהליך של יצירת חיסון ונוגדנים.
 • שימוש במשאפים, באופן קבוע או מפעם לפעם, על פי חומרת הסימפטומים ועל פי הקושי שמדווח החולה.
 • במקרים מסוימים ההמלצה כוללת שימוש בתרופות נוגדות דלקת כגון תרופות ממשפחת הסטרואידים ותרופות אחרות.
 • יש הדוגלים בשילוב של פעילות גופנית מתונה ותזונה אישית, לרוב כאמצעי טיפולי משלים.

קולונוסקופיה: בדיקה מצילת חיים

החל משנת 2008 ניצלו אלפי חיים בישראל הודות לבדיקת הקולונוסקופיה.

אז מדוע רובנו נמנע מהבדיקה ומפקיר את חייו לחסדי הגורל?

 

קודם כל נתחיל בהתחלה.

הנתונים אודות סרטן המעי הגס בישראל אינם מעודדים:

 

 • מדי יום 10 אנשים מקבלים את הבשורה המרה כי חלו במחלה, ועוד 5 נוספים מתים בשל המחלה.
 • זה אומר שמספר הנפגעים השנתי מסרטן המעי הגס – גדול פי 4 ממספר נפגעי תאונות הדרכים.
 • לאחד מכל שלושה מבוגרים בגילאי 50 ומעלה יש ככל הנראה פוליפ בבטן. פוליפ זה עלול להתפתח לסרטן.
 • הנתון האחרון אומר שלמעשה מסתובבים בינינו כ-400 אלף איש בעלי פוטנציאל לחלות במחלה.

 

החדשות הטובות הן שמרגע שגדלה המודעות לנושא בישראל, החל משנת 2008, שכיחות המחלה ירדה ב-25% ושיעורי התמותה ירדו ב-10%.

 

מדוע זה? מכיוון שבדיקת קולונוסקופיה מאפשרת לבצע 2 פעולות בפעולה אחת: גם לאבחן ולגלות פוליפים וגידולים חשודים במעי הגס, וגם לבצע כריתה ו/או טיפול דרוש אחר למניעת התפתחות סרטן.

 

עשיתם בדיקת קולונוסקופיה ולא נתגלה אצלכם דבר? יש לכם שקט בחמש עד עשר השנים הבאות, עד הבדיקה הבאה בתור (לבני 40 ומעלה). במידה שנתגלו אצלכם ממצאים מחשידים, הדורשים גם התערבות כלשהי, בדיקת הקולונוסקופיה הבאה צריכה להתבצע תוך שנה עד חמש השנים הבאות.

 

אם כל הנתונים הם לטובת הבדיקה – מדוע הרוב נמנע ממנה?

אנשים רבים חוששים מהבדיקה, נמנעים מלבצע אותה ואינם יודעים מה מצבם. מה גורם לזה? הנה כמה סיבות עיקריות, לצד המענה שיפריך את החשש מכל סיבה בתורה:

 

הבדיקה פולשנית ולא נעימה – אין ספק שקולונוסקופיה אינה נוחה, אך היא בהחלט נסבלת. ראשית המטופל מקבל חומר טשטוש המקהה את חושיו ותורם לתחושת נינוחות ורגיעה. שנית מדובר בצינור דק וגמיש ככל האפשר, העושה את דרכו במעי בצורה חלקה ככל הניתן. לעתים ניתן להשתמש גם בג'ל או בחומר סיכוך אחר כדי להקל על ביצוע הבדיקה.

 

ההכנה לקולונוסקופיה עושה לי רע – כדי להכין את המעי לבדיקה, יש לרוקן אותו מתכולתו עד כמה שניתן. זאת עושים בדרך כלל על ידי 2 פעולות עיקריות – הקפדה על הנחיות אכילה ושתייה טרום הבדיקה, וכן נטילת חומר כימי המרוקן את המעי בצורה מלאכותית.חומר זה עלול לגרום לבחילות, להקאות ולתופעות לוואי אחרות.

 

אומנם על הנחיות התפריט חובה להקפיד, אולם כיום ניתן לבצע הכנה לקולונוסקופיה גם ללא החומר המרוקן (הנקרא פיקולקס). הכנה מסוג זה מתבצעת בדרך כלל בשיטת Colon Hydrotherapy, שאושרה לשימוש על-ידי ה-FDA בארצות הברית ועל-ידי משרד הבריאות הישראלי.

 

שמעתי שלא כל אחד יכול לעבור את הבדיקה – רוב האוכלוסייה אכן יכולה לעבור בדיקת קולונוסקופיה, אולם יש כמה קהלי יעד שהבדיקה אינה מומלצת עבורם (חולים במחלות מעיים דלקתיות, למשל). בכל מקרה של ספק חובה להתייעץ עם רופא, ולא לגשת לביצוע הבדיקה טרם היוודע לכם שאתם מתאימים לתהליך.

 

אני מעדיף קולונוסקופיה וירטואלית – כל הכבוד על ההתמצאות בשטח, אולם בדיקה וירטואלית טובה רק לאיתור הבעיה ולא לטיפול בה (מבוצעת באמצעות הדמיית CT). במידה שיתגלו פוליפים או ממצאים חשודים אחרים, ככל הנראה יהיה צורך בקולונוסקופיה מלאה ממילא, על מנת לבצע את כריתת הפוליפים.

ניתוח פלסטי להסרת קעקועים

גיל ההתבגרות עובר עליכם בכל הכוח? קעקעתם קעקוע שאתם מתחרטים עליו ועכשיו לא יודעים מה לעשות אתו? בעבר הייתה טענה שאמרה שאדם שעושה קעקוע זה לכל החיים, זה לא יכול לרדת בצורה פשוטה וידידותית היום, ההפך הוא הנכון.
מה זה קעקוע?


קעקוע בסופו של דבר ציור או שרטוט שממש נחרט על העור וגופו של אדם באמצעות מכונה שאחראית לשתול בעור מיקרו פיגמנטים. כמה שזה נשמע רע או כואב מדובר בתופעה שתפסה תאוצה בארץ ובעולם כולו. הטכניקות והציוד משתכללים כל הזמן היום, ניתן לראות תחרויות, קליניקות, אנשי מקצוע וחובבנים העוסקים בתחום זה.

מדוע מסירים קעקועים?

עם כל ההתפתחות בתחום והגדילה שלו, לעתים ניתן לראות אנשים שמעדיפים להסיר את הקעקוע ולהיפתר ממנו אחת ולתמיד. קעקוע הוא שרטוט על הגוף שנחרט על עורנו, בהרבה מקרים אנשים עושים את הקעקוע הראשון שלהם בגיל מוקדם כאשר הם עברו משהו כגון זוגיות חדשה, אירוע שחשוב לזכור וכדומה. בהרבה מקרים אנשים מתחרטים על הקעקוע שעשו בגיל צעיר ורוצים לעשות קעקוע עדכני ומודרני יותר.

היום ניתן לראות מטופלים רבים המעוניינים להסיר את הקעקועים שלהם מסיבה של חרטה, דהייה של צבע הקעקוע, מתיחה של עור הגוף וכדומה.

הסרת הקעקוע אינה דבר פשוט שניתן בקלות לעשות, ישנם הרבה דברים שצריך להתחשב בהם כגון סוג העור של המטופל, יכולת החלמה של המטופל, מיקום הקעקוע, ריכוז צבע הקעקוע ועוד. הסרת קעקוע מתבצעת בעזרת ציוד מתקדם וחדשני או בעזרת ניתוח פלסטי להסרת קעקועים.

תהליך הסרת קעקוע

הדבר הראשון שיש לעשות טרם מסירים את הקעקוע הוא פגישה עם רופא. הרופא צריך להיות מיומן ועם ניסיון בתחום על מנת שהוא יוכל לקבוע את הדרך שבאמצעותה מורידים את הקעקוע. רופא מיומן עם ניסיון רב מבטיח דיוק ומקצועיות בזמן התהליך של הורדת הקעקוע.
אחת השיטות הנפוצות ביותר להסרת קעקוע היא ניתוח פלסטי להסרת קעקועים, ניתוח זה מתאים לכל סוגי הקעקועים, גדולים או קטנים ובעצם כך ניתן להבטיח שהקעקוע יוסר לצמיתות מהגוף בצורה נקייה. במהלך הניתוח עוברת קרן לייזר המכוונת לפיגמנט הצבא, היא אחראית לפרק את הצבע ולהורידו לגמרי..

 

קעקוע

 סיום טיפול

בסיום הטיפול העור אמור להתחדש לבדו באופן טבעי ולהצמיח עור חדש ובריא. לעתים קורה מצב שבו יש תופעות לוואי כגון כתמים, אדמומיות, רגישות יתר וכדומה. במקרים ממש קיצוניים יישארו על העור עדויות דהיות לצבע.

לסיכום

היום ממש קל ונגיש לבצע קעקוע על עור גופנו, מצד שני, קשה יותר להסיר אותו. בעלי הקעקוע ביצעו אותו בעבר מסיבות כאלו ואחרות ופחות מתלהבים ממנו בהווה זו אחת הסיבות שיותר ויותר קעקועים יורדים מהגוף או לפחות עוברים שינוי.

היתרונות הבריאותיים של הקפה

כבר אלפי שנים שהאנושות משתמשת בקפה למטרות שונות. השימוש בקפה כל כך נפוץ שכאשר אנחנו נתקלים באדם שמעיד כי הוא לא שותה קפה, לרוב אנחנו מרימים גבה ומתקשים להבין אם הוא מתלוצץ או לא. רובנו שותים את המשקה המריר רק כדי להתרענן, ללוות את העוגה של אחר הצהריים או את העיתון של הבוקר, אך משמח מאוד לדעת כי לאחרונה פורסמו מספר מחקרים מדעיים שקושרים את צריכת הקפה לשפע של יתרונות בריאותיים חשובים כפי שנפרט מיד.

מניעה של מחלת הסוכרת

להמשיך לקרוא