סיבוכים פוטנציאליים בעת ולאחר ניתוח קטרקט

 

לפניכם מאמר המסביר אודות תופעות לוואי נפוצות לאחר ניתוח קטרקט. המשיכו לקרוא כדי ללמוד יותר ולהשכיל בנושא זה.

 

מהו ניתוח קטרקט?

מדובר בהליך המיועד לטיפול בתופעות העכירות בעדשת העין. מדובר בניתוח מהיר ופשוט המיושם בימינו כחלק מניתוח קטרקט בשימוש בלייזר. משך הניתוח בין 20 ל-30 דקות, כאשר תהליך ההחלמה שאחריו נחשב מהמהירים ביותר בעולם הניתוחים, בפרט בתחום ניתוחי העיניים.

ניתוח קטרקט (ירוד) הוא ניתוח מהיר ופשוט לטיפול בקטרקט: עכירות עדשת העין. הניתוח כולל הסרת העדשה הטבעית בעין והשתלה של עדשה מלאכותית במקומה. החתכים בניתוח מבוצעים בעזרת לייזר. הניתוח ידוע בעיקר עקב ההחלמה המהירה ממנו, כאשר לרוב אין לצפות לתופעות לוואי או סיבוכים כלשהם, אולי רצוי לקחת אפשרות זו בחשבון.

על אף האמור, גם ניתוח קטרקט, בדומה לניתוחים אחרים, עשוי להיות מלווה בתופעות לוואי מסוימות הנובעות עקב המצב הבריאותי של המטופל, כמו גם תגובותיו הפיסיולוגיות לניתוח ולהחלמה ממנו. בימינו, תודות לטכנולוגיית הלייזר המתקדמת, המאפשר ניתוחי קטרקט מתקדמים, הולכים ופוחתים תופעות הלוואי והסיבוכים האפשריים מהניתוח.

 

תופעות לוואי אפשריות:

 

PCO – קטרקט משני

תופעת זו מוכרת גם בשם "קטרקט משני". התופעה עשוי להופיע חודשים אחדים לאחר ניתוח קטרקט. היא נוצרת עקב עמימות הנרתיק האחורי בעדשת העין. הנרתיק האחורי עלול המקרה זה להפוך עכור וכפועל יוצא עלול המטופל לסבול מתסמינים כדוגמת: ראייה מטושטשת, סנוור מתמיד, רגישות לאור ועוד. במקרה שתופעה זו מופיעה אחרי ניתוח קטרקט, יידרש המטופל לניתוח נוסף שבמסגרתו יבוצע נקב בנרתיק האחורי בעזרת קרן לייזר. הטיפול – משכו דקות אחדות (כמו ניתוח קטרקט) ואינו כרוך בכאב.

 

היפרדות רשתית

זוהי תופעת לוואי שעלולה להתרחש אחרי ניתוח קטרקט. היא מוכרת גם בשם "התנתקות הרשתית". התופעה מתרחשת עקב הפרשת נוזל המחלחל תחת קרע המופיע ברשתית. הקרע עשוי להופיע במהלך ניתוחי קטרקט. תסמינים המאפיינים היפרדות רשתית עשויים לכלול: תנודות בשדה הראיה והבזקי אור. על פי הסטטיסטיקה, כחצי אחוז מכלל מנותחי הקטרקט עלולים לחוות קרע ברשתית שבעקבותיה – התנתקות רשתית כשבועות מספר לאחר הניתוח.

במקרה בו אתם מרגישים הבזקי אור וחשים בתנודות בשדה הראייה אחרי שעברתם ניתוח קטרקט, רצוי שתיפגשו מיידית עם הרופא שטיפל בכם ולהסביר לו את תחושותיכם. ניתן לטפל בתופעה זו על-ידי ניתוח רשתית, אולם על-מנת להגביר את סיכויי ההצלחה ולתקן את הבעיה, חובה לאפיין אותה בהקדם האפשרי. יתרה מזאת, ישנן דרכים המסייעות בשיפור הראייה לאחר ניתוחי קטרקט באמצעות תרגול ממוחשב מתקדם.

שתי תופעות הלוואי שצוינו מעלה הן התופעות המורכבות העיקריות שעשויות להופיע לאחר ניתוח קטרקט. שאר התופעות נדירות ביותר ועשויות להופיע במקרה אחד מתוך עשרות אלפי ניתוחים, זאת תודות לטכנולוגיה הרפואית המתקדמת המאפשרת ליישם ניתוחי קטרקט באופן בטיחותי ומהיר. עם זאת, רצוי לעדכן את הרופא שלכם בכל שינוי מורגש בראייה לאחר הניתוח.

טיפול בכאבי פיברומיאלגיה בצורה טבעית ויעילה

כאבים כרוניים בכל הגוף זה מסוג אותם הדברים שלא באמת קל להשלים איתם. בדרך כלל מי שחש כאב יפנה למרפאות כאב שונות וינסה לעבור לא מעט טיפולים, כי מי לא ירצה להרגיש שוב נהדר כפי שהוא הרגיש בעבר? מצד שני, כדאי שתדעו, אם גם אתם סובלים מבעיות שונות ומכאבים, שטיפולים בכאבים מסוג פיברומיאלגיה לא תמיד חייבים להיות כימיים ואגרסיביים מידי לגוף. למעשה בימינו, כאשר אפשר לעשות טיפול בכאבי פיברומיאלגיה גם בצורה עדינה וטבעית יותר, מדוע לוותר על כך? זה לא במקרה שהטיפולים הטבעיים זוכים להצלחה גדולה בשנים האחרונות ואתם יכולים להיות בטוחים שגם במקרה שלכם זה יצליח.

איזה טיפול בכאבי פיברומיאלגיה טבעי כדאי לכם לנסות?

אחד מהדברים המורכבים ביותר בכל מה שקשור לטיפולים בכאבים כמו פיברומיאלגיה, ובמיוחד אם מדובר על טיפולים טבעיים, זה לבחור את הטיפול המתאים. לכן, כאשר מדברים על טיפול בכאבי פיברומיאלגיה כדאי לבדוק האם אתם רוצים לנסות טיפול כמו:

 • צמחי מרפא
 • שמנים מסוגים שונים
 • או כל טיפול טבעי אחר

מה שבטוח זה שכדי לבחור את הטיפול הטוב ביותר כדאי יהיה לבדוק שאתם אכן בוחרים טיפול איכותי שכולם ממליצים עליו בחום. לא תמיד כדאי לנסות טיפולים ניסיוניים שאיש לא שמע עליכם שכן בסופו של דבר יש משמעות לאמינות הטיפול ולסיכוי שהוא באמת יעזור לכם ויהיה יעיל.

איפה כדאי לקנות תכשירים שונים לטיפולים טבעיים?

בין אם אתם מחפשים טיפולים טבעיים לכאבים כמו פיברומיאלגיה ובין אם אתם זקוקים לכל טיפול אחר, כדאי לבדוק איפה תרצו לקנות את המוצרים השונים. זה לא משנה אם אתם רוצים לנסות את האופציה של שמנים, צמחי מרפא או כל אפשרות אחרת, אנחנו מציעים לכם לקנות את התכשירים הללו אונליין. לקנות תכשירים טבעיים עבור טיפול בכאבי פיברומיאלגיה באינטרנט זה בדרך כלל יוצא הרבה יותר משתלם. בנוסף לכך, זה גם הרבה יותר נוח, אז למה להתאמץ? נסו עוד היום את הטיפולים הטבעיים השונים ותראו שמהר מאוד ההרגשה הפיזית שלכם תשתפר בצורה משמעותית.

לבנת פורן : מימוש זכויות רפואיות

הגשת התביעה היא השלב הראשוני על מנת לקבל זכויות רפואיות מביטוח לאומי. הועדה הרפואית, אליה מגיע מי שתובע קצבת נכות כללית, אורכת מספר דקות ובסיומה, תישלח בדואר לביתכם החלטת הועדה. מילוי הפרטים במסמכים, קבלת חוו"ד מקצועית מגורמים רפואיים המנוסחת בהתאם לספר הליקויים של הביטוח הלאומי והערכות מוקדמת ונכונה הינם חיוניים להצלחת התביעה. חברת לבנת פורן מלווה את התובעים בתהליך באופן מקצועי על ידי מומחים בעלי ניסיון.

יעילות של טיפולי דיקור סיני עבור הרזייה וירידה במשקל

טיפולי דיקור סיני נחשבים לטיפולים אלטרנטיביים משלימים ובניגוד לרפואה האלטרנטיבית לא נעשה במסגרתם בשימוש של תרופות כימיות, או פרוצדורות שנחשבות פולשניות. בין התחומים שהדיקור הסיני מטפל נמנים נושאי ההרזיה וההפחתה במשקל. בעיות אלו נפוצות מאוד בחברה המערבית והישראלית וההתמודדות עימה קשה מאוד. ההתמודדות היא רבת פנים מאחר ויש צורך ראשוני להפחית במשקל, ולאחר מכן, יש צורך לשמור שלא להעלותו חזרה. שתי ההתמודדויות שונות בתכלית, מחייבות אנרגיות מעט שונות וקשות מאוד לביצוע. דיקור סיני יכול לסייע במקום שבו הטיפולים והניסיונות השגרתיים לשינוי אורח החיים נכשלו, כאשר כל שיטות הדיאטה לא הועילו, כאשר החוגים המשלבים שיחות וטיפולים לא יצרו את  האפקט המתאים, כאשר אין די אנרגיות לפעילות גופנית, אין הצלחה בהפחתת כמות  האכילה ובעוד מקרים. כאן שווה לנסות דיקור סיני כטיפול משלים או נוסף.

התורה הסינית קובעת כי בגוף  האדם יש נקודות רבות שמשפיעות על אברים שונים. אחד מהאברים הוא  האוזן. דיקור באוזן יכול לגרום לשחרור אנדורפינים שהינם בעלי  יכולת השפעה מרגיעה המקלה את יכולת ההתמודדות עם מתחים, וכן, תסכול וחרדה שעלולים לגרום לאכילת יתר של מזונות משמינים. האנדורפינים אף  משפיעים על  מערכת העיכול, על חילוף חומרים נכון ועל  המערכת ההורמונאלית שמשפיעה, בין  היתר, על כוח הרצון. תהליך  הטיפול מתחיל בדיאגנוזה והמטופל נשאל רבות לגבי דפוסי אכילת היתר שלו. נבדקות בעיות עיכול, עורכים בדיקת דופק, בוחנים את הלשון והבטן ועורכים ובדיקות נוספות כדי לקבל תשובות על המצב הכללי של האנרגיה בגוף. האבחון יכול לספק רמזים על  הסיבות לעלייה במשקל והינו חשוב מאוד לצורך קביעת נקודות הדיקור הרצויות.  בשלב זה יבחר המטפל בנקודות הדיקור והאוזן מתוך רשימה קיימת מתוך כוונה להעניק את הטיפול היעיל ביותר.

באוזן קיימות נקודות דיקור שונות המתייחסות לאיברים גדולים בגוף ואלו  העיקריים:

פה – לאכלן אימפולסיבי האוכל ומדבר  הרבה.

בטן – למטופל שאוכל ומנשנש הרבה גם כשהוא מלא.

ריאות – למכור לאכילה ובמיוחד של שוקולד וממתקים.

טחול – לחוסר איזון בסוכר ולהפרעות הורמונאליות.

כליות – לחוסר איזון של מערכת העצבים והחזקת מים.

בלוטת  התריס – לקצב חילוף איטי של החומרים.

המטפל בוחר נקודה אחת או שתיים לדיקור בהתאם לבעיית המטופל ועל פי  הצורך.  המחטים סטריליות ונועדו לשימוש חד פעמי. הן אינן חודרות עמוק, ולכן, אין דימום או תופעות לוואי. לכל היותר ירגיש המטופל בעקצוצים קלים באזור הדיקור. תכנית הטיפול כוללת מספר מפגשים כאשר כל אחד נמשך כחצי שעה עד 45 דקות. בתחילת התהליך יש צורך במספר פגישות שבועיות כדי להפיק את המרב מהטיפול. מספר הפגישות נקבע על פי  הצורך ומספר הקילוגרמים שהאדם יכול ומעוניין להוריד בפרק זמן נתון. דיקור סיני היא תורה שפותחה לאורך שנים רבות במזרח וקנתה לה אחיזה גם בקרב חברות רבות במערב והטיפול הנ"ל יכול לסייע לרבים.

 

 

איך מטפלים בהפרעת חרדה

רבים מאיתנו סובלים מדי פעם מהתקף חרדה קל יותר או פחות, פעם-פעמיים או אפילו מעט יותר במהלך החיים שלנו; דבר שגרתי ונורמלי לחלוטין. מצד שני, יש אנשים שעבורם התקפי חרדה הם עניין שבשגרה ואצלם הנושא הופך להפרעה של ממש ופוגע בתפקוד היום-יומי שלהם. כיצד מטפלים בהפרעת חרדה?

 

התקפי חרדה נגרמים מסיבות שונות ורבות, ומתבטאים בצורות שונות בקרב אנשים, בלי קשר להיותם גברים, נשים, ילדים או קשישים. חלקנו מבטאים חרדה בצורת כסיסת ציפורניים מוגברת, אחרים סובלים מכאבי בטן וישנם מי שקצב הלב שלהם עולה ולחץ הדם מרקיע שחקים.

כמו בכל מחלה, פיזית או נפשית, גם טיפול בחרדות קשות מתחיל באבחון על ידי הרופא ושלילת בעיות פיסיולוגיות לתופעות שהחולה חווה.

לחץ דם גבוה או דופק מהיר יביאו אתכם לבדיקת א.ק.ג. למשל, וייתכן מאוד שכאבי בטן מתמשכים ישלחו אתכם לגסטרואנטרולוג. לאחר שהרופא שלכם ישלול בעיה פיסית, ייתכן מאוד והוא יפנה אתכם לאבחון וטיפול נפשי.

 

ייעוץ נפשי

אם רופא המשפחה שלכם יפנה אתכם לייעוץ נפשי, יש להניח שהטיפול יתחיל במה שנקרא "טיפול בשיחות", או תרפיה אצל פסיכולוג.

 • הרעיון הכללי במקרה זה יהיה לעזור לכם לזהות את גורמי החרדה כאשר ברגע שתבינו ותכירו אותם, תוכלו להתמודד איתם בצורה טובה יותר.

מעבר לכך, המטפל גם יראה לכם שהתופעות שנלוות להתקפים לא מסכנות אתכם:

קצב הלב שלכם אולי עולה, אבל אתם לא סובלים מהתקף לב וסביר שגם לא תגיעו לכך.

יכול להיות שכאבי הבטן וההתכווצויות כואבים, אבל זה לא שיש לכם אולקוס או שאתם חלילה סובלים מסרטן, לצורך העניין.

 • ברגע שתבינו שהתופעות עצמן לא מסכנות אתכם, תוכלו להתמודד טוב יותר עם ההתקפים עצמם, להוריד את עוצמתם ולהירגע במהירות רבה יותר.

 

ייעוץ וטיפול תרופתי

מעבר לשיחות ולייעוץ הפסיכולוגי, קיימת גם האפשרות לטפל בהפרעות החרדה על ידי תרופות.

הפסיכולוג או רופא המשפחה עשויים להפנות אתכם לייעוץ פסיכיאטרי. אז, לאחר שיחה והבנת המקרה שלכם, הרופא עשוי לנקוט באחת או יותר מהאופציות הבאות:

מתן נוגדי דיכאון, שהם לרוב האופציה הראשונה שנבחרת כדי לטפל בחרדות.

מתן תרופות נגד חרדה: תרופות כמו אלה שנקראות SSRI, שהן יעילות ובעלות מידה נמוכה של תופעות לוואי.

תרופות לטיפול בתופעות הפיסיות עצמן, כמו תרופות להורדת לחץ דם או טיפול בהפרעות בקצב הלב, למשל.

 

מה עוד עשוי לעזור?

שיחות ייעוץ עם בני המשפחה ובני הזוג שלכם, כמובן, כדי לצמצם עד כמה שניתן את הסיבות לחרדה וכדי לתת להם כלים להרגעה.

אתם יכולים לשנות את הרגלי החיים שלכם, ולאמץ תחביבים מרגיעים, לעשות יותר ספורט, יוגה או מדיטציה.

שינוי בהרגלי התזונה הוא דבר חשוב – בעיקר הימנעות מאלכוהול וקפאין – והפסקת עישון.

לסיום, כדאי מאוד לקבל תמיכה מהסובבים אתכם, ולדבר עם אנשים שסובלים מבעיות דומות לאלה שלכם.

מעגלי תמיכה משפחתיים וחברתיים הוכחו לא פעם כיעילים מאוד לטיפול בבעיות חרדה.

 

– להוסיף דיסקליימר!!! –

מדוע לידה טבעית נחשבת לשיטה המובילה בעולם ההכנה ללידה?

מדוע לידה טבעית נחשבת לשיטה המובילה בעולם ההכנה ללידה?

כדי להבין את מקור ההצלחה של שיטת לידה טבעית בעולם ההכנה ללידה, ניתן לבצע ניתוח אנליטי של הפעילות ושל השוק כולו, ולזהות את נקודות החוזק של השיטה על פני האחרות. ניתוח אנליטי כזה הוא מהלך עסקי במהותו, ולכן אין לנו כל עניין לצלול לתוכו. מה שכן ניתן לעשות, הוא לפרוש את האמת המציאותית סביב גישת הלידה הטבעית, באופן שכל אדם יכול להשוות אותה לכל גישה אחרת, ולזהות את הפערים בעצמו. רבות כבר נאמר על שיטת הלידה טבעית, ואחד הדברים הבולטים סביב שיטה זו הוא, שמדובר בשיטה שבאמת מתאימה לכולם, שמביאה איתה אסכולות שונות ויוצרת מגוון של נקודות חיבור אליהן יכול כל אחד להתחבר מתוך תפיסת עולמו, הרגליו ואמונותיו, יתרון משמעותי שאינו נפוץ בטכניקות הכנה ללידה אחרות.

גישה רחבה ומקיפה על לידה טבעית

שיטת הכנה ללידה טבעית מספקת מענה הן לאישה היולדת והן לבני הזוג כצוות. השיטה מכסה היבטים פיזיולוגיים ונפשיים באמצעות טכניקות מוכחות מדעית, אבל היא מכסה גם היבטים אדמיניסטרטיביים ולוגיסטיים פשוטים סביב חוויית הלידה. אך החשוב מכל הוא, ששיטת לידה טבעית עושה שימוש בכלי החשוב ביותר שעומד לרשות האישה בזמן הלידה, ומתמקדת כל כולה בהתמודדות עם צורת העבודה של אותו הכלי: המוח. תחושת חוסר הוודאות לפני הלידה, הפחדים מתהליך הלידה ותוצאותיו, החששות מהמערכת שבה נערכת הלידה, כל אלה מקורם במוח והיכולת להתמודד עם תהליכים אלה היא המפתח להכנה ללידה, והיא גם מפתח ההצלחה של שיטת לידה טבעית.

שילוב של אסכולות וגישות מוכחות מדעית

ישנם קורסי הכנה ללידה המגיעים למשל ממקומות שמעניקים דגש לאלמנט הפיזיולוגי. קורסים אלה מבוססים על האמונה שהגעה ללידה בכושר גופני מצויין, ויישום של טכניקות פיזיולוגיות במהלך הלידה, יכולים להשפיע בצורה הטובה ביותר על האישה היולדת. ייתכן שהדברים נכונים עבור נשים מסויימות, וייתכן שלא, אך לבטח לא עבור כלל האוכלוסייה. קורסים אחרים מבוססים על טכניקות מנטאליות בלבד, ובתוך מרחב זה מתמקדים באסכולות ספציפיות בלבד. שיטת הכנה ללידה טבעית היא למעשה כור היתוך של מספר גישות ואסכולות, שמאפשר פנייה אפקטיבית לכל איש ולכל בני זוג וציודם בכלים שיסייעו להם, בין שהם בעלי אוריינטציה פיזיולוגית ובין שמנטאלית.

לא נאבקים בשלילי – מעצימים את החיובי

בנוסף לכך, מקפידה שיטת לידה טבעית ליצור מיקוד מאוד ברור ואפקטיבי סביב המקור לכלל ה"בעיות" שעלולות לצוץ בתהליך הלידה: פחדים וחששות, חוסר וודאות, חרדות, כעסים וכדומה, ולהעניק להם פתרון אחד רוחבי, שמכסה את המקור ממנו נובעים כולם. גישת לידה טבעית אינה מבוססת על שלילת הקיים, אלא על ביצוע מהלכים חיוביים בכיוון שונה, באופן שלא נותן לאלמנטים השליליים להתקיים, ומאפשר לדברים חיוביים יותר לתפוס את מקומם. כך למשל, אין טעם להתמקד במאבק במחשבות מפחידות בלידה, אך יש בהחלט טעם להתמקד בתהליך שמתרחש בכל רגע ורגע בתוך גוף האישה, ובאופן שמנטרל בלאו הכי את כל אותן מחשבות מפחידות.

איזה כתר לבחור

 

כתרים לשיניים הינם תחליף מלאכותי לכותרות שיניים פגומות או פגועות. הכתר "עוטף" את חומר השן שנותר (מכאן שמו) ומספק לו הגנה. בנוסף, משיבים הכתרים את הצורה הטבעית של השן ומשווים מראה אסתטי שיאפשר לתת חיוך רחב לקריאת השורות הבאות 🙂

 

 מתי יש צורך בהרכבת כתרים?

 

השלמת כותרת השן יכולה לנבוע ממגוון סיבות: חבלה בחלל הפה שהוביל לשבירתה, היגיינת פה ירודה (עששת היא גורם נפוץ) ואף פגמים גנטיים עשויים להעלות את הצורך בהרכבת כתרים לשיניים, לא לפני שבוצע טיפול שורש ויוצר מבנה שיתאים לכתר. חשוב לדעת כי גם טיפולי שיניים שונים עלולים לפגוע בכותרת השן, דוגמת טיפול שורש אשר במהלכו הוצא עצב השן וגרם לשיניים להיות שבריריות יותר.

 

אילו כתרים קיימים?

כתר מורכב מחומרים שונים ומשילובים שונים בין החומרים. מתכות הן מרכיב מרכזי בכתרים רבים וכיאה למתכות הן נבדלות זו מזו בהרכבן הכימי ובתכונות שלהן. מתכות אצילות עתידות להיות איכותיות יותר, הן לא יחלידו כאשר יבואו במגע עם הסביבה המימית והלחה שמציב בפניהן חלל הפה. מתכות לא אצילות עשויות להחליד (כמו הברזל שכולנו מכירים) ויתרה מכך גם להתפורר ולהפריש יונים לחניכיים. נציין כי זהו גורם נפוץ לתופעות של דלקות חניכיים ואף חמור מכך.

כמובן כי ככל שהמתכת שנבחרה לצורך בניית הכתר היא איכותית יותר כך צפוי המחיר להיות יקר יותר ולכן ככל שאחוז המתכות האצילות בכתר עולה אז כך גם יאמיר מחיר הכתר.

עם עליית המודעות לאסתטיקה עולה גם השימוש בחרסינה בכתרים. ישנם שילובים שונים של חרסינות יחד עם מתכות, חרסינה יחד עם זירקוניה (חומר מינרלי) ואף חרסינה לבדה.

 

כתר יצוק מתכת

על סגסוגות של מתכות כבר דיברנו והדוגמה הקלאסית ביותר היא כתר המתכת. כתרים אלו יכולים להיות מורכבים משילוב של מתכות אצילות, חצי אצילות ולא אצילות כלל. הדרישה לכתרי מתכת יורדת אט אט בגלל חסרונם האסתטי. ראוי לציין כי בספרות המקצועית כתרים ממתכת אצילה מומלצים מאוד מכיוון שעתידים להתאים לכל מטופל ולכל מצב פה.

חרסינה מאוחה למתכת

זהו שילוב בין עמידותה הרבה של המתכת לבין המראה האסתטי והטבעי של החרסינה.

כאשר בוחרים בכתר חרסינה מאוחה למתכת אז צריך לדעת כי ישנם מספר משתנים שישפיעו על מחירו ואיכותו: סוג המתכת, איכות החרסינה וזה מבלי להזכיר את איכות הבנייה ומקצועיות רופא השיניים.

 

חרסינה מאוחה לזירקוניה

כתר אשר בסיסו הוא כיפת הזירקוניה ומעל יציקת החרסינה. בשל חוזקה של הזירקוניה והאפשרות לצבוע אותה בצבעים המקנים לכתר צבע שן טבעי רבים בוחרים באפשרות זו לאזורים קדמיים החשופים יותר לעיניי המתבוננים.

 

כתרים ללא מתכת

בקבוצה זו נמנים כתרים המאפשרים מעבר אור טבעי מבעד לשן (בדומה לשיניים הטבעיות שלנו). תכונה זו מקנה עמידות גדולה יותר בפני חיידקים ומסייעת בהגנה מפני הופעת דלקות חניכיים.
בקבוצה זו ניתן למצוא:

 

 • כתר זירקוניה – יש לי רק חלום לקנות לך יהלום, יקר מדי אז התפשרתי על זירקוניה. זירקוניה נפוצה מאוד בעולם התכשיטים ולא בכדי מצאה את דרכה לפה שלנו.
 • כתרי אימקס – E-MAX, כתרים המכילים אחוז זכוכית גבוה וחרסינה דחוסה. הם משווים מראה אסתטי מאוד ונפוצים באזורים קדמיים.

 

אל תתפשרו על איכות.

כאשר מדובר בחלל הפה ודאו כי נכנסים אליו רק חומרים איכותיים שיקנו עמידות לאורך זמן, ישפרו את איכות החיים, ישוו חיוך משגע ומעל הכל בריאות איתנה.

הידבקות במחלת הכלבת

 

הידעתם כי נשיכה או שריטה קלה שבקלות מבעל חיים נגוע בכלבת חושפת אתכם להידבקות בווירוס קטלני המסכן את חייכם?
מחלת הכלבת הינה מחלה חשוכת מרפא מרגע הופעת התסמינים, המחלה פוגעת במערכת העצבים כאשר הווירוס חודר לגוף ומנצל את תאי התא המאכסן לצורך שכפול מהיר ושגשוג. הדרך הטובה ביותר להילחם במחלה הינה מניעתה על ידי חיסון כלבת של כל היונקים המצויים בביתכם (מלבד בני האדם) ובעזרת מודעות לסימפטומים אשר יצביעו על הדבקות במחלה.

 

דרכי הפצת מחלת הכלבת

טעות רווחת בקרב רבים הינה המחשבה שכלבת (על כך מרמז גם שמה) מועברת על ידי כלבים בלבד. מחלת הכלבת מוצאת דרכה לגופן של יונקים רבים, בהם כלבים, חתולים, שועלים, תנים וזאבים. כמוהם גם האדם (יונק בעצמו) חשוף להידבקות במחלה ויכול להידבק על ידי שריטה קלה או נשיכה של אחת החיות המצוינות לעיל.

ווירוס הכלבת מועבר באמצעות נוזלי הגוף (בעיקר רוק ונוזל השדרה כל בעלי חיים בעלי דם חם) ומוצא דרכו למערכת העצבית. כאשר מתבטא הנגיף בסימנים חיצוניים הרי זה מעיד כי אין דרך חזרה ואין דרכי טיפול יעילים למחלת הכלבת.

סימפטומים של כלבת

בבעלי חיים נוטה המחלה להתבטא בשינוי קיצוני של ההתנהגות, רבים מהיונקים שנטו להיות בעלי מזג נוח יבטאו התנהגות תוקפנית, ובעלי חיים אחרים יראו פחד גדול שלא היה קיים לפני.
פחד ממקורות אור ומים גם הם תסמינים שכיחים במחלה.
קצב התקדמותה של המחלה במערכת העצבים יביא גם לעליה באגרסיביות התסמינים ובשלבים מאוחרים יותר עלולים להופיע פרכוסים ומצבי שיתוק. מחלת הכלבת הינה קטלנית מאוד ומעת הופעת התסמינים לא יחלפו יותר מ-10 ימים עד מותה של חיית המחמד או בעל החיים הנגוע במחלה.
גם לבני אדם המחלה קטלנית ומשהופיעו התסמינים אז אין דרך חזרה. חשוב להבין כי אין מדובר במגפה ורק מקרים בודדים של כלבת הופיעו לאורך השנים אך עם זאת זוהי מחלה שמעוררת חשש רב בשל האופי הקטלני שלה. בני אדם נוטים לפתח בחילות, הקאות כאבי ראש ותסמינים שאינם זהים ממקרה למקרה.

כלבת בבני אדם

ישנם מקרים רבים המדווחים בעולם אודות חשד להידבקות במחלת הכלבת בבני אדם. עם עליית החשד הראשוני (נשיכה או שריטה מבעל חיים נגוע) יש לגשת לאלתר לקבלת טיפול. ישנו טיפול יעיל לבני אדם בטרם מופיעים התסמינים. בכל אופן יש לחטא את מקום הנשיכה ולפנות לחדר מיון (שם ינתן חיסון פעיל וחיסון סביל). חשוב להבין כי מיקום הנשיכה וכמות הנגיפים הינם פרמטר חשוב למהירות ההתקדמות של המחלה.
אנשים העובדים עם בעלי חיים ומצויים ברמת סיכון גבוהה יותר למגע עם חיות חולות כדוגמת וטרינרים ועובדי מעבדה מקבלים חיסון למניעת הידבקות (וחוזרים עליו אחת לתקופה).

מניעת כלבת

יש לחסן כל כלב עד גיל שלושה חודשים ולאחר מכן לחזור על החיסון אחת לשנה.
יש להיות ערניים לכל מקרה של בעל חיים נגוע ולדווח על כך לרשויות.
יש לדווח לווטרינר על מקרה מוות בלתי מוסבר של חיית המחמד שלכם.

לא מאמצים לפני שבודקים! החלטתם לאמץ בעל חיים משוטט, רק לאחר בדיקה וטרינרית מקיפה.

 

 

 

פילינג לפנים

פילינג או באנגלית peeling משמעותו קילוף העור על מנת לחדשו

רבים מכירים את המונח פילינג, אך אינם מבינים שמדובר בקילוף עדין של שכבות העור. ע"י קילוף זה ניתן לשפר פלאים את איכות פני העור, ועל כן מדובר באחת השיטות היותר ידועות לטובה בתחום טיפול וטיפוח עור הפנים. מדוע יש צורך בטיפול מעין זה? כיוון שלא פעם העור נפגם ואינו חיוני כבעבר, כלומר הבלאי בעור עשוי להיגרם עקב חשיפה ממושכת לשמש, הגיל, תזונה לקויה, עישון ואפילו בעקבות אקלים יבש במיוחד. מכאן שרבים מוצאים שגם עבורם יהיה נכון וראוי לעשות פילינג לפנים, ועל כן לפני שממהרים לבחור בשיטה כזו או אחרת, ראוי להבין מה מסתתר מאחורי כל שיטה:

שלושת  הסוגים העיקריים של פילינג לפנים

ראשית ישנו פילינג כימי. פילינג כימי ניתן לבצע באופן ביתי עצמאי, ועם זאת עדיין רבים בוחרים להיעזר באנשי מקצוע כגון קוסמטיקאית. שיטה זו מתבססת על הסרת השכבות המתות של העור באמצעות שילוב של חומר פעיל, כגון חומצת פירות וTCA, אך גם ניתן למצוא חומרים פעילים נוספים. השיטה השנייה הינה פילינג מכאני, פה כבר מדובר בשיטה שמערבת מיכון ייעודי ובנוסף שיטה זו גם לרוב כוללת הרדמה, כיוון שההליך עצמו אינו חף ממיחושים. לבסוף נציין את השיטה השלישית אשר מושתתת על פילינג לייזר, כלומר השכבות המתות מוסרות באמצעות אידוי, ועל כן שיטה זו מצריכה הרדמה (ולו הרדמה מקומית,) על מנת להימנע מתחושת חוסר הנוחות שהתהליך כולל.

דרגות עומק

כיוון שעבור כל מקרה יש להעניק טיפול מעט שונה, ניתן למצוא חלוקה גסה עבור שלל רמות הפילינג, כך שניתן להתאים ביתר דיוק את אופי הטיפול למצב הפנים. מכאן שניתן לבחור בין פילינג שטחי, פילינג פנים בינוני ובין פילינג עמוק. הפילינג השטחי בעיקר מטפל בכתמים שטחיים ובשכבות עור מתות. הפילינג הבינוני יודע לטפל לא רק בכתמים, אלא גם בקמטים עדינים ובכתמים יותר מהותיים ולבסוף הפילינג העמוק כבר יודע לטפל בקמטים  יחסית עמוקים ואף יכול למצק את מגע עור הפנים.

סיכום לנושא פילינג

רגע לפני שעומדים לעבור פילינג כזה או אחר, יש להבין מהן ההשלכות, מהי תקופת ההחלמה, לאלו תופעות לוואי יש לצפות, כל כמה זמן יש לתחזק את הטיפול וכדומה. כמו כן, חשוב ביותר לבחור בתכשירים איכותיים ואם פונים לאיש מקצוע, יש לוודא שהוא מומחה בתחום. בנוסף, אם עוברים פילינג לפנים תחת הרדמה, יש להישמע להוראות הרופא ולהקפיד על הגעה למפגשי מעקב, וזאת על מנת לוודא שלא התרחשו סיבוכים שאינם רצויים. לאור כך זאת ניתן לתהות איזה פילינג מתאים עבורכם, ועל כן נציין שתמיד ניתן ליהנות מיתרונות פילינג שטחי לצד תכשירים ביתיים, אך אם מבקשים לטפל בנתונים יותר מהותיים, הרי שאז כבר יש לערב איש מקצוע איכותי, על מנת שהוא ינחה אתכם אל עבר המענה המתאים ביותר.

החלמה מניתוח אף – מה מותר ומה אסור?

ניתוח אף בין אם הוא מתבצע בשיטה הסגורה או הפתוחה נחשב להליך כירורגי לכל המשתמע מכך, שכן מעורבת הרדמה מקומית או מלאה ולכן דורש שלבי החלמה ברורים. עליכם להקשיב להוראות הרופא המנתח בתשומת לב ולפעול בדיוק להנחיות שלו. הנה כמה טיפים שיסייעו לכם לזכור מה מותר ומה אסור אחרי ניתוח אף…

מה אסור?

 • פעילות גופנית – במהלך השבועיים הראשונים לאחר הניתוח יש להימנע מביצוע פעילות גופנית ולאפשר לגוף לנוח. האף קשור באופן ישיר למערכת הנשימה ולכן פעילות גופנית מאומצת עלולה להזיק לנו ולגרום לסיבוכים רבים. ההמלצה הינה לא להתאמן במשך 8 שבועות ראשונים שאחרי הניתוח, אך מומלץ להתייעץ עם הרופא.
 • הרכבת משקפיים- ניתן להרכיב משקפיים כל עוד הגבס נמצא על האף. ברגע שמוסר הגבס יש להימנע מהרכבת משקפיים במשך 4 שבועות שכן הן עלולות לגרום לשינויים בתוצאות הניתוח.
 • חשיפה לשמש – חשיפה לשמש בשבועות הראשונים שאחרי הניתוח עלולה לעודד בצקות והופעה של כתמים ולכן איננה מומלצת.
 • מומלץ להישאר בבית – כדאי מאוד להימנע מהליכה למקומות הומי אדם בשל החשיפה לפגיעות ומכות באזור רגיש של הניתוח.

מה מותר?

 • שימוש עדין בטישו רך – אם אתם סובלים מנזלת או הפרשות אין לקנח את האף אלא יש לעשות שימוש בטישו רך. ניתן להתייעץ עם הרופא ולבקש אישור לעשות שימוש בתמיסת מי מלח אותה מטפטפים אל תוך האף.
 • איך ישנים? – מומלץ מאוד להימנע משכיבה על הבטן או על הצד ולשכב בשבועות הראשונים על הגב. נסו לישון על 2 כריות כשהראש מוגבהה ולנוח.
 • מה אוכלים? – בשבועות הראשונים מומלץ לאכול ולשתות אך ורק משקאות ומאכלים קרים שכן מאכלים חמים גורמים להצטברות של נוזלים ולליחה.

דגשים נוספים

 1. יש לצרוך באופן קבוע את התרופות, משככי הכאבים ו/או האנטיביוטיקה בהמלצת הרופא ולהקפיד על כך לאורך תקופת ההחלמה.
 2. יש להקפיד על מעקב רפואי אצל הרופא אחת ל-3 חודשים
 3. יש לקחת חופשה מהעבודה לתקופה של בין 10-21 ימים, תלוי במורכבות הניתוח.