רגע לפני שיוצאים למלחמה בכינים…

נתחיל בהבהרה: כינים הן תופעה מטרידה ומעיקה עבור הילדים ולא פחות מכך – עבור ההורים, אבל אין בכך לרמז שום דבר על רמת ההיגיינה בבית או על הטיפול בילד. הורים רבים חוששים מכך שאחרים יחשבו עליהם באופן שלילי, אבל המציאות שונה לחלוטין. כינים נדבקות לכל ילד, ללא הבדל בין ראש נקי למלוכלך, עיר מגורים או אפילו מגדר. גם התפיסה לפיה בנות נדבקות יותר איננה נכונה, או לפחות איננה קשורה ישירות למגדר, משום שהכינים אינן מבחינות בין בנים לבנות. ההסבר היחיד שיכול להתאים כאן קשור בכלל לקרבתן של הבנות בשעת משחק, כך שהן יכולות להדביק זו את זו הרבה יותר. כך או כך, כינים הן טורדניות מאוד ואין על כך ספק, אבל מה שבאמת חשוב הוא לאבחן את הבעיה ולהציע טיפול בכינים שיפתור את הבעיה.

 

טיפול בכינים – דרכים אפשריות

לאחר שזיהיתם את הבעיה והבחנתם בכך שהילד מתגרד ללא הרף, אתם בוודאי תוהים אילו שיטות טיפול יעילות ביותר. אם כן חשוב לדעת שישנם תכשירים שונים בשוק שמסייעים לטיפול בכינים, לרבות חומרים לחפיפת השיער או תכשירים שניתן למרוח על הראש כדי להמית את הכינים טרם סירוקן מהראש. בנוסף לשימוש בתכשיר כדאי מאוד להצטייד גם במסרק כינים מיוחד וצפוף, שהשימוש בו יאפשר שליפה של הכינים מהשיער. לאחר שהן מפונות מהראש הן כבר מאבדות את היכולת להתרבות ומהר מאוד הן גם ימותו. שימו לב שאם יידרש טיפול בכינים לאחר חזרתן אל הראש, ייתכן שהטיפול שעבד לכם קודם יידרש להתאמות מסוימות משום שהכינים נעשות חסינות בפני חומרים מסוימים. אם כן, הישארו ערניים ובדקו שהטיפול שאתם בוחרים בו אכן עושה את העבודה לאורך זמן, גם אם נדרשת מכם חזרה נוספת בעקבות הידבקות חוזרת של הילד.

 

איך נדבקים בכינים?

חשוב מאוד להדגיש ולציין שגם לאחר הטיפול בכינים עדיין ישנה אפשרות שהן יחזרו, בעיקר משום שהטיפול איננו מונע הופעה חוזרת שלהן. ההדבקה מתבצעת על ידי מגע של ראש בראש בלבד, ולא על ידי התעופפותן של כינים (שכן אין להן כנפיים). אם כן, תוכלו לעודד את הילדים לשמור על עצמם ככל האפשר על ידי הימנעות משימוש בכובע או במסרק של ילדים אחרים, ואפילו על ידי משחק ללא מגע של ראש בראש, אבל ילדים הם ילדים, מה שאומר שאתם צריכים להיות מוכנים לכל תרחיש. שימו לב לילדים ואם אתם מבחינים בגירוד חוזר ונשנה, או שהילד מתלונן שהוא לא מסוגל להפסיק לגרד את הראש ואת העורך, בחנו את הראש מקרוב ונסו לזהות האם ייתכן שהוא נדבק בכינים. אם כן, אין כל סיבה להילחץ. זה פשוט הזמן לשנס מותניים ולצאת למערכה נגד הכינים, מערכה שאין לכם שום סיכוי להפסיד בה!