התקף חרדה

התקף חרדה עשוי להתרחש בכל סיטואציה, לעיתים גם באמצע היום ובאופן מפתיע לחלוטין. כיצד נדע כי אכן מדובר בהתקף חרדה וכיצד ניתן לטפל? להלן כל המידע

התקף חרדה – מהו?

התקף חרדה הוא למעשה התקף אשר עשוי להתרחש בכל עת, לעיתים באופן מפתיע לחלוטין ולעיתים כתוצאה מטראומות, כעסים או מתחים אשר לרוב מלווים בתחושה של "פחד מוות", קרי – תחושה של התקף לב של ממש, קוצר נשימה, זיעה מוגברת, תחושת אימה וצמרמורת, כאב ראש חזק ולעיתים גם נעילה של הלסת. חשוב לציין כי התקף חרדה עלול להתרחש בכל גיל, אולם חשוב להבין את מהותו וכיצד מטפלים, וזאת לאור העובדה כי לרוב התקפי חרדה עשויים לחזור על עצמם במידה והם אינם מטופלים. רופאי מיון מדווחים על מטופלים אשר מגיעים לחדרי המיון כאשר הם מבוהלים ואינם מודעים לעובדה כי למעשה הם חווים התקף חרדה, ולכן יש לזהות את התסמינים ולטפל בהם באופן מיידי, כחלק מתוכנית טיפול.

כיצד מטפלים בהתקף חרדה?

חשוב לציין כי התקף חרדה לרוב אורך לרוב כמספר דקות בודדות, במהלכו מרגישים תחושות פיזיות אשר עשויות לנוע בין אי נוחות לבין מועקה של ממש. בסוף ההתקף מדווחים מטופלים על תחושה של פחד, אימה וחשש, ולכן חשוב מאוד להירגע ולנשום נשימות עמוקות אשר עוזרות מאוד למתן את ההתקף. זאת ועוד, ניתן ליישם מגוון רחב של טכניקות נשימה ורוגע אשר מאפשרות להחזיר את הגוף למצב מאוזן, אולם חשוב לזכור כי לרוב מדובר בתסמינים פסיכולוגים אשר לרוב אלו אשר סובלים מהתקפי חרדה קשה מאוד לשלוט, ולכן אם מדובר בהתקפי חרדה חוזרים ישנה חשיבות עליונה לפנייה לאיש מקצוע אשר יטפל בהתקפים עד לסיומם. מדובר בתהליך מורכב אשר מצריך סבלנות וקשב רב, כאשר לעיתים התקף נוסף עשוי לשוב שנים רבות לאחר הראשון, אולם באמצעות טכניקות ייחודיות אותם תלמדו כמו גם שיחות ניתן להפחית את עוצמתן עד למינימום.

התקף חרדה – עלייה של עשרות אחוזים בדיווח

בשנים האחרונות ניתן להבחין כיצד אישי ציבור וכן אזרחים מן השורה מדווחים ומספרים על התקפי חרדה אותם חוו, כאשר הנושא של התקפי חרדה הפך למהותי ומשמעותי מאוד הן בעבור הקהילה הרפואית והן בעבור הקהילה האלטרנטיבית אשר מספקת ביחד מגוון רחב של אפשרויות טיפול, בהתאמה אישית. למעשה, במידה ואכן מדובר בהתקף חרדה, ניתן לטפל בהתקף באופן אישי ועם תוכנית פרטנית אשר נבנית בעבור המטופל, בהתאם לסיבות של ההתקפים וכן התחושות אותן הוא חוו. כך או כך, זכרו כי אם אתם או בן משפחתם סובל מהתקפי חרדה, הוא איננו לבד, וכי ניתן לטפל בכלים מקצועיים בכדי להוביל לתחושה טובה יותר כמו גם שליטה בהתקף בעת התרחשותו, ועל כן אסור להתעלם מהבעיה אלא לטפל בה.