היתרונות הבריאותיים של הקפה

כבר אלפי שנים שהאנושות משתמשת בקפה למטרות שונות. השימוש בקפה כל כך נפוץ שכאשר אנחנו נתקלים באדם שמעיד כי הוא לא שותה קפה, לרוב אנחנו מרימים גבה ומתקשים להבין אם הוא מתלוצץ או לא. רובנו שותים את המשקה המריר רק כדי להתרענן, ללוות את העוגה של אחר הצהריים או את העיתון של הבוקר, אך משמח מאוד לדעת כי לאחרונה פורסמו מספר מחקרים מדעיים שקושרים את צריכת הקפה לשפע של יתרונות בריאותיים חשובים כפי שנפרט מיד.

מניעה של מחלת הסוכרת

מחקרים מרתקים שנערכו בתחום הקפה מעלים ממצאים מפתיעים לפיהם צריכה מוגברת של קפה מקושרת עם ירידה בסיכון לפיתוח של תנגודת לאינסולין ולסוכרת סוג 2. נראה כי הקפאין מעלה את רמות המגנזיום בדם, מביא לעלייה בקצב חילוף החומרים, לירידה במשקל ולעיכוב ספיגת הגלוקוז בגוף. בנוסף לכך, נמצא כי ישנו קשר הפוך בין שכיחות של מחלות לבביות לבין צריכת קפה, כלומר שככל שצריכת הקפה עולה, כך שכיחות המחלות יורדת. החוקרים סבורים שהקשר המעניין הזו הוא תוצאה של פעילות נוגדת חמצון שמתבצעת על ידי המינרלים והפוליפנולים שמצויים בקפה.

הפחתה בלחץ הדם

למרות שידוע באוכלוסייה הכללית כי צריכת קפה שחור, אספרסו או אפילו כוס של קפה הפוך מעלה את לחץ הדם, מתברר כי לקפה ישנה השפעה הפוכה על לחץ הדם. על אף שניתן לראות עלייה אקוטית בלחץ הדם לאחר צריכה של כוס קפה, הרי שלאורך זמן, לא רק שלא נצפית עלייה בלחץ הדם בקרב אנשים שצורכים יותר משלוש כוסות קפה ליום אלא שניכרת הפחתה בלחץ הדם בקרב אנשים אלה. הקשר בין צריכה מוגברת וארוכת טווח של קפאין לבין הפחתה בלחץ הדם נמצאה נכונה בעיקר עבור נשים.

הרזייה ומניעת השמנה

כל עוד את הקפה שלכם אתם לא שותים עם שלוש כפות סוכר או לצד עוגת קרם איכותית, דעו לכם כי הקפה מסייע לירידה במשקל. בנוסף לכך, הקפה משפיע על הדרך שבה אנחנו אוגרים את השומן ומפחית את הצטברותו באזור הבטן. צרכני קפה כבדים נמצאים בסיכון מופחת להתפתחות של כבד שומני ונהנים מקצב חילוף חומרים גבוה יותר מאלו שנמנעים מהמשקה הטעים.

קפה לשיפור הזיכרון

ייתכן שכבר שמעתם על כך שהקפאין תורם רבות לשיפור הזיכרון, אך האם ידעתם כי צריכת קפאין מקושרת להפחתה בסיכון ללקות במחלות דמנטיות שונות דוגמת פרקינסון ואלצהיימר? במחקר מעניין ביותר התגלה כי צריכה של בין שלוש לחמש כוסות קפה ביום במהלך החיים מקושרת להפחתה משמעותית ביותר בסיכון ללקות באלצהיימר ופרקינסון כשהסברה הרווחת היא שהקפאין מכיל חומרים רבים שמספקים לתאי המוח הגנה מפני התנוונות. בנוסף לכך, הקפה נמצא כמגן מפני מחלות סרטן שונות לרבות סרטן הכבד, המעי הגס, הרחם, הכליות, הקיבה והשד. לאור כל זה בפעם הבאה שתאחלו למישהו לבריאות בבואו לשתות כוס קפה, תדעו שהצדק עמכם.