בדיקות גנטיות פרטיות – ללכת מתחת לרדאר

משרד הבריאות מממן בדיקות רבות במהלך ההריון, בדיקות של גנטיקה, בדיקות של תורשה ובדיקות שונות נוספות, גם באמצעים לא פולשניים כמו סקירת מערכות וגם באמצעים פולשניים כמו בדיקת מי שפיר. את אלו אפשר לבצע ברוב המקרים על חשבון קופת החולים אבל בדיקות גנטיות פרטיות מבטיחות לכן שאת התוצאות רק אתם תקבלו ותוכלו להעמיד על בסיסן החלטה מושכלת באשר לעובר, כי כאן הבדיקה הגנטית שלו היא פרטית.

בדיקות גנטיות פרטיות – הברירה הטבעית

הברירה הטבעית אומרת לנו לקחת את הטוב מן ההורים ולהתקדם עם זה. כך בנוי הטבע. כל דור של בעלי חיים לוקח מן הקודם את הדברים האיכותיים ביותר ואתם הוא ממשיך. יכולה להיות מחלוקת לגבי מה טוב יותר אבל בכל מקרה, כך נוצר האדם מן הקוף. ייתכן שאין זה טוב ועדיף היה להישאר על העצים אבל ההומו-ספיאנס הפך להיות אדם. אולי זה טוב אבל עד היום אנחנו משלמים על זה. מכל מקום, לדורות הבאים אנחנו רוצים להבטיח סיכוי טוב יותר ועל כן ההורים בודקים באופן פרטי גנטיקה של עוברים, כדי לגלות מראש מהו המצב הגנטי שלהם. אפשר לבצע בדיקות בקופת החולים אבל הרבה יותר נעים לבצע בדיקות גנטיות פרטיות. ולא בגלל הבדיקה עצמה אלא בגלל שגם בגיל מבוגר אנחנו לא רוצים לספר להורים.

משרד הבריאות ממליץ לבצע בדיקות שונות של גנטיקה ומממן אותן, לפלחים רבים של האוכלוסיה. אשכנזים, עיראקים, מרוקאים, יוצאי קווקז, בדואים תושבי צפון, בדואים תושבי נגב, גם תימנים ואולי גם עוד אחרים. בוודאי שיש המלצה לבדוק גנטית זוגות מעורבים, כמו עיראקי עם יוצאת קווקז, רק שהבדיקות הללו נעשות בקופת החולים וגם התוצאות שלהן נרשמות שם. לכן רבים מעדיפים בדיקות גנטיות פרטיות, ששומרות פשוטו כמשמעו על הפרטיות של ההורים ועל הפרטיות של העובר. אפשר לעשות בדיקות גנטיות פרטיות שהן טרום הריון, במהלך הריון ואפילו אחריו. אם יש צורך בתרופה מסוימת והפציינט מתלבט, אז הוא יכול לבצע בדיקה גנטית באופן פרטי ולדעת מהי ההתאמה שלו לתרופה בהתאם לנטיות הגנטיות שלו.