איזה כתר לבחור

 

כתרים לשיניים הינם תחליף מלאכותי לכותרות שיניים פגומות או פגועות. הכתר "עוטף" את חומר השן שנותר (מכאן שמו) ומספק לו הגנה. בנוסף, משיבים הכתרים את הצורה הטבעית של השן ומשווים מראה אסתטי שיאפשר לתת חיוך רחב לקריאת השורות הבאות :)

 

 מתי יש צורך בהרכבת כתרים?

 

השלמת כותרת השן יכולה לנבוע ממגוון סיבות: חבלה בחלל הפה שהוביל לשבירתה, היגיינת פה ירודה (עששת היא גורם נפוץ) ואף פגמים גנטיים עשויים להעלות את הצורך בהרכבת כתרים לשיניים, לא לפני שבוצע טיפול שורש ויוצר מבנה שיתאים לכתר. חשוב לדעת כי גם טיפולי שיניים שונים עלולים לפגוע בכותרת השן, דוגמת טיפול שורש אשר במהלכו הוצא עצב השן וגרם לשיניים להיות שבריריות יותר.

 

אילו כתרים קיימים?

כתר מורכב מחומרים שונים ומשילובים שונים בין החומרים. מתכות הן מרכיב מרכזי בכתרים רבים וכיאה למתכות הן נבדלות זו מזו בהרכבן הכימי ובתכונות שלהן. מתכות אצילות עתידות להיות איכותיות יותר, הן לא יחלידו כאשר יבואו במגע עם הסביבה המימית והלחה שמציב בפניהן חלל הפה. מתכות לא אצילות עשויות להחליד (כמו הברזל שכולנו מכירים) ויתרה מכך גם להתפורר ולהפריש יונים לחניכיים. נציין כי זהו גורם נפוץ לתופעות של דלקות חניכיים ואף חמור מכך.

כמובן כי ככל שהמתכת שנבחרה לצורך בניית הכתר היא איכותית יותר כך צפוי המחיר להיות יקר יותר ולכן ככל שאחוז המתכות האצילות בכתר עולה אז כך גם יאמיר מחיר הכתר.

עם עליית המודעות לאסתטיקה עולה גם השימוש בחרסינה בכתרים. ישנם שילובים שונים של חרסינות יחד עם מתכות, חרסינה יחד עם זירקוניה (חומר מינרלי) ואף חרסינה לבדה.

 

כתר יצוק מתכת

על סגסוגות של מתכות כבר דיברנו והדוגמה הקלאסית ביותר היא כתר המתכת. כתרים אלו יכולים להיות מורכבים משילוב של מתכות אצילות, חצי אצילות ולא אצילות כלל. הדרישה לכתרי מתכת יורדת אט אט בגלל חסרונם האסתטי. ראוי לציין כי בספרות המקצועית כתרים ממתכת אצילה מומלצים מאוד מכיוון שעתידים להתאים לכל מטופל ולכל מצב פה.

חרסינה מאוחה למתכת

זהו שילוב בין עמידותה הרבה של המתכת לבין המראה האסתטי והטבעי של החרסינה.

כאשר בוחרים בכתר חרסינה מאוחה למתכת אז צריך לדעת כי ישנם מספר משתנים שישפיעו על מחירו ואיכותו: סוג המתכת, איכות החרסינה וזה מבלי להזכיר את איכות הבנייה ומקצועיות רופא השיניים.

 

חרסינה מאוחה לזירקוניה

כתר אשר בסיסו הוא כיפת הזירקוניה ומעל יציקת החרסינה. בשל חוזקה של הזירקוניה והאפשרות לצבוע אותה בצבעים המקנים לכתר צבע שן טבעי רבים בוחרים באפשרות זו לאזורים קדמיים החשופים יותר לעיניי המתבוננים.

 

כתרים ללא מתכת

בקבוצה זו נמנים כתרים המאפשרים מעבר אור טבעי מבעד לשן (בדומה לשיניים הטבעיות שלנו). תכונה זו מקנה עמידות גדולה יותר בפני חיידקים ומסייעת בהגנה מפני הופעת דלקות חניכיים.
בקבוצה זו ניתן למצוא:

 

  • כתר זירקוניה – יש לי רק חלום לקנות לך יהלום, יקר מדי אז התפשרתי על זירקוניה. זירקוניה נפוצה מאוד בעולם התכשיטים ולא בכדי מצאה את דרכה לפה שלנו.
  • כתרי אימקס – E-MAX, כתרים המכילים אחוז זכוכית גבוה וחרסינה דחוסה. הם משווים מראה אסתטי מאוד ונפוצים באזורים קדמיים.

 

אל תתפשרו על איכות.

כאשר מדובר בחלל הפה ודאו כי נכנסים אליו רק חומרים איכותיים שיקנו עמידות לאורך זמן, ישפרו את איכות החיים, ישוו חיוך משגע ומעל הכל בריאות איתנה.